Dostupnosť elektromobilov sa každým rokom lepší nielen z hľadiska ceny, ale aj ponuky. Automobilky investujú do vývoja a výroby nemalé finančné prostriedky, čo sa odráža na pestrejšom výbere a lepších špecifikáciách. Na trhu sa však stále nachádza zopár automobiliek, ktoré sa s elektromobilmi príliš nepresadili a za svojou konkurenciou viac či menej zaostávajú.

Trh s elektrickými vozidlami môžeme v súčasnosti označiť ako dostačujúci. Modelov je dostatok a zákazník si má naozaj z čoho vyberať. K dispozícii sú rôzne modely od malých mestských elektromobilov, až po veľké a priestranné SUV. Vozidlá sa líšia predovšetkým dĺžkou dojazdu, veľkosťou a kapacitou batérie, dizajnom a v neposlednom rade aj cenou.

K lepšej dostupnosti sa podpísali aj rôzne zvýhodnenia zo strany krajín, ktoré sa týmto spôsobom snažia predaj elektromobilov podporiť. Jednou z nich je aj Slovensko, ktoré pred časom spustilo druhý dotačný program, v ktorom si aj ty mohol získať dotáciu 8 000 € na elektromobil či 5 000 € na plug-in hybrid. Dotácie zaznamenali veľký úspech a tak je dosť možné, že v budúcnosti sa môžeme dočkať ďalšej výzvy. Aj rok 2020 bude z hľadiska nových modelov zaujímavý, a preto ti prinášame prehľad toho, na čo sa môžeme v najbližších mesiacoch tešiť.

AIWAYS U5

V tomto roku sa Európa môže dočkať vôbec prvého čínskeho elektromobilu od spoločnosti Aiways. Na európsky trh by mala prísť s SUV modelom Aiways U5 o ktorom sme písali aj v tomto článku. Maximálny výkon vozidlá má byť 125 kW s krútiacim momentom 315 Nm. Podľa štandardu NEDC by malo vozidlo prejsť na jedno nabitie až 503 km, k tomu mu pomôže batéria s kapacitou 65 kWh.

Zaujímavosťou je aj cena, ktorá by mala v tomto prípade byť na úrovni okolo 25 000 €, čo môže byť pre zvyšné automobilky znamenať celkom slušné ohrozenie. Otázkou však je, ako na tom bude vozidlo z hľadiska kvality a spoľahlivosti.

Tesla Model Y a Tesla Roadster 2

V priebehu roka by sa do predaja mal dostať aj crossover Tesla Model Y, ktorý však bude dostupný najskôr len v dvoch verziách. Tá základná s cenovkou od 39 000 dolárov by mala byť dostupná až v roku 2021. Model Y zaujme predovšetkým dostačujúcimi dojazdmi na úrovni od 450 km a dostačujúcim výkonom na každodenné používanie. Nakoľko bude dostupných viacero verzií, zákazník nebude mať problém si vybrať tú, ktorá mu najviac vyhovuje.

 

Tesla Roadster druhej generácie dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 2,1 sekundy, takže niet pochýb o tom, že tento superšport si rozhodne nájde svojich zákazníkov. Chýbajúci zvuk športového auta sa Tesla bude snažiť vynahradiť dojazdom až 1000 km, s čím pomôže batéria s kapacitou až 200 kWh. Krútiaci moment je na úrovni neuveriteľných 10 000 Nm, čo z tohto vozidla robí doslova monštrum. Cena by mala začínať na približne 200 tisíc dolárov.

Audi e-tron Sportback

„Mladší brat“ Audi e-tron má prísť na trh v prvej polovici tohto roka. O tom, že pôjde o športovú verziu hovorí nielen názov, ale aj špecifikácie, ktoré sú v tomto prípade viac ako postačujúce. O sa postará elektromotor, ktorý ponúkne až 300 kW s krútiacim momentom 664 Nm. Dojazd je v tomto prípade na úrovni 446 km, pričom k dispozícii bude batéria s kapacitou 95 kWh. Ceny budú začínať na úrovni okolo 78 000 €.

Audi Q4 e-tron

Nástupca Audi e-tron má prísť na trh koncom tohto roka. Koncept bol predstavený na minuloročnom autosalóne v Ženeve, takže je viac než pravdepodobné, že sa dočkáme istých zmien. Určité prvky však budú inšpirované už spomínaním Audi e-tron. Vozidlo ponúkne pohon 4×4 s výkonom 302 konských síl. Batéria s kapacitou 83 kWh by mala poskytnúť dojazd na úrovni okolo 425 km. Viac špecifikácii zatiaľ známych nie je, pričom cena by mala začínať na sume 60 000 €.

Ford Mach-E

Automobilka Ford prekvapila, nakoľko Mach-E by sa mal z dizajnovej stránky podobať športovému Mustangu. V tomto prípade by malo ísť o poriadne rýchle vozidlo, ktoré dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 3 sekundy. K dispozícii bude viacero verzií, ktoré sa budú od seba líšiť kapacitou batérie, dojazdom a výkonom. Batéria by však mala poskytnúť dojazd 600 km a elektromotor bude mať silu až 465 konských síl. Základná cena by mala byť stanovená na približne 44-tisíc dolárov.

Honda E

V prvej polovici roka by sme sa mali dočkať aj prvého európskeho modelu značky Honda. Toto malé a pre mnohých nevkusné vozidlo by malo ponúknuť dojazd niečo málo nad 200 km, čo ho radí hlavne na využívanie po meste. Výkon bude taktiež dostačujúci hlavne na jazdenie v rámci mesta. Najsilnejšia verzia má totiž ponúknuť maximálny výkon 152 konských síl. Vozidlo sa určite nebude páčiť každému, nakoľko sa Honda rozhodla ísť retro štýlom. V každom prípade by mala cena základného modelu štartovať približne na sume okolo 30 000 €.

Volkswagen ID.3

Zaujímavým modelom sa pochváli aj automobilka Volkswagen. Pôjde o model s názvom ID.3, ktorý ponúkne viacero modelov s dojazdom od 330 do 550 km. Aj kapacita batérie bude rôzna a pohybovať sa bude od 45 do 77 kWh. Volkswagen ID.3 má byť prvým elektrickým modelom, ktorý bude vyrobený na platforme MEB, ktorá je určená práve pre elektrické vozidlá. Cena má začínať na necelých 30 000 € za základný model.

Opel Corsa-e

V priebehu tohto roka by sme sa mali dočkať aj elektromobilu značky Opel, ktorá už patrí pod skupinu PSA. Corsu môžeme pokojne označiť ako jedno z najobľúbenejších vozidiel a to nielen u nás. Elektrická Corsa by mala byť vyrobená na platforme CMP, ktorú používa aj Peugeot 208 alebo DS 3 Crossback. Tešiť sa môžeme na nový atraktívny dizajn a dojazd na úrovni okolo 400 km.

Kia Soul EV

V roka 2020 sa môžeme tešiť aj na novú Kiu Soul EV, ktorá sa bude pýšiť novým dizajnom a vylepšeným interiérom. Pohonná jednotka bude v tomto prípade rovnaká ako v crossoveri Kia e-Niro s výkonom 201 koní a so 64 kWh batériou. Dojazd by mal byť takmer 400 kilometrov a vylepšeniami by si mal prejsť aj interiér, ktorý ponúkne veľkú dotykovú obrazovku a funkcie Apple CarPlay a Android Auto.

Počet elektrických modelov je naozaj veľmi veľký. Mnohé z nich sú zatiaľ len predmetom špekulácií a niektoré sa ani nemusia dostať na európsky trh. Z ďalších modelov, ktoré sa v médiách spomínajú môžeme uviesť napríklad Fiat 500e, Seat el-Born, Mini Electric či BMW iX3. S novým elektrickým modelom by mala dokonca prísť aj automobilka Škoda, no ten je zatiaľ zahalený rúškom tajomstva. O všetkých novinkách v spojitosti s novými elektromobilmi ťa však budeme pravidelne informovať v našich článkoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP