Sedem japonských spoločností založilo konzorcium s názvom E5 Lab, ktorého cieľom je znížiť emisie produkované lodnou dopravou.

Lodná doprava je bezpochyby jedným z najväčších producentov CO2. Ambície znížiť emisie v tomto odvetví sú preto absolútne pochopiteľné, konzorcium E5 má však v pláne znížiť emisie v lodnej preprave doslova na nulu.

Ako píše portál Insideevs, názov E5 vychádza z 5 anglických výrazov, „electrification,“ „environment,“ „evolution,“ „efficiency,“ a „economics,“ čo v preklade znamená elektrifikácia, životné prostredie, evolúcia, efektivita a ekonomika.

Okrem zníženia emisií v lodnej doprave na nulu má konzorcium za cieľ stanovené aj prepojenie autonómnych technológií s týmto odvetvím, čím by sa eliminoval nedostatok zamestnancov, znížili by sa náklady pre spoločnosti a zvýšila by sa efektivita samotnej prepravy.

V prvej fáze chcú zúčastnené spoločnosti, ktorými sú Asahi Tanker Co., Ltd., Idemitsu Kosan Co., Ltd., Exeno Yamamizu Corporation, Mitsui O.S.K. Lines, Ltd., Tokio Marine & Nichido Fire Insurance Co., Ltd., Tokyo Electric Power Company a Mitsubishi Corporation, vyrobiť do roku 2022 dvojicu plne elektrických tankerov, píše GreenCarCongress.

O samotnú stavbu lode sa postará spoločnosť Asahi Tanker. Lode budú slúžiť na prepravu ropy, no základom ich pohonu bude masívna 3,5 MWh batéria, ktorá bude napájať dvojicu 300 kW hlavných motorov a dvojicu 68 kW bočných motorov.

Samotný tanker bude dlhý 62 metrov a jeho čistá váha dosiahne takmer 500 ton. Konzorcium ďalej udáva, že loď dosiahne maximálnu rýchlosť 11 uzlov a odniesť dokáže až 1300 mropy. Údaje o dojazde, žiaľ, nezverejnili, no pri polovičnom výkone, teda pri využití iba jedného 300 kW motora, vydržia batérie viac ako 10 hodín nepretržitej prevádzky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom