Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Startup NearStar Fusion zo Spojených štátov prichádza s netradičným prístupom k jadrovej fúzii, považovanej za možnú budúcnosť pozemskej, ale tiež vesmírnej energetiky ľudstva. Ako píše Interesting Engineering, táto malá firma s hŕstkou zamestnancov chce demonštrovať technológiu, ktorá sprístupní fúznu energiu lacnejšie a jednoduchšie. Výzva je však obrovská.

Postačia plazmové kanóny

NearStar Fusion je drobná firma s piatimi členmi a aj keď má od prelomu zatiaľ ďaleko, jej prístup k fúzii prekvapuje. Aj keď ide o nesmierne komplikovaný proces, dosiahnuť fúziu je možné aj doma, pričom sa to podarilo už viacerých snaživcom. Takýto koníček pochopiteľne vyžaduje bystrú myseľ a financie, ktoré si môže osoba dovoliť utratiť.

Problémom však je, že takéto doma vyrobené reaktory spotrebujú oveľa viac energie, ako kedy dokážu vyprodukovať a slúžia preto len ako ozdoby či vyučovacie pomôcky.

NearStar Fusion chce vo svojich reaktoroch použiť plazmové elektromagnetické kanóny, ktoré majú celý proces zjednodušiť a zefektívniť.

NearStar Fusion

Takéto zariadenia majú byť podľa ich tvorcov nielen energeticky efektívnejšie, ale aj jednoduchšie na prevádzku a nemajú vyžadovať extrémne špecializovaných expertov, ako iné vyvíjané reaktory v podobe tokamakov či laserových zariadení.

Do akej miery to myslí firma vážne je zatiaľ otázne, keďže jej riaditeľ v minulosti pracoval pre analytickú spoločnosť a toto odvetvie je plné pascí, ktoré sa snažia dostať z investorov peniaze.

Čoraz častejšie lámanie rekordov

V oblasti výskumu jadrovej fúzie padajú čoraz častejšie rekordy, pričom naposledy sa vedcom podarilo dosiahnuť v kompaktnom tokamaku teplotu až neuveriteľných 100 miliónov °C. Čosi také sa doteraz v tak malom tokamaku nepodarilo a na zahriatie plazmy použili vedci 1,8 MW vo forme neutrálneho deutériového lúča.

Ohromná rýchlosť, čistá energia

Firma chce vo svojich zariadeniach bombardovať pelety s palivom pomerne ľahkými projektilmi vážiacimi 50-gramov, ktoré urýchlia na rýchlosť až 10 kilometrov za sekundu. Energie z tejto reakcie má byť odoberaná roztavenými soľami, pričom túto technológiu chcú vedci využiť aj v najmodernejších štiepnych reaktoroch.

Ak sa NearStar Fusion podarí dosiahnuť svoje ciele, stane sa priekopníkom energetiky budúcnosti.

Jednoduché to však rozhodne mať nebude, keďže zápasí s množstvom laboratórií a súkromných firiem vyvíjajúcich ďalšie alternatívne riešenia fúzie. Nech však už uspeje ktorýkoľvek z nich, pôjde o výhru pre celé ľudstvo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú