Ľudstvo oslavuje zásadný míľnik v energetike, ktorý tentoraz prináša kalifornská spoločnosť TAE. Ako informuje NewAtlas, tejto americkej firme sa podarilo ako prvej na svete dosiahnuť fúziu za použitie paliva, ktoré má priniesť hneď niekoľko kľúčových výhod a zároveň túto fúziu zmerať. Dosiahnuté parametre sú šialené.

Desiatky miliónov stupňov

Fúzne zariadenie piatej generácie spoločnosť nazýva „Norman“ a pôvodne bolo navrhnuté tak, aby dokázala vo svojom vnútri udržať plazmu s teplotou až 30 miliónov °C. Pre porovnanie, teplota v jadre Slnka sa pohybuje na úrovni „len“ asi 27 miliónov °C a ako sa ukázalo, Norman už dokázal udržať aj oveľa horúcejšiu plazmu a to s teplotou až 75 miliónov °C.

TAE v štúdii, ktorej výsledky zverejnila v žurnále Nature Communications, opisuje vôbec prvé meranie úspešnej fúzie vodíka a bóru v magneticky obmedzovanej komore, pričom tento míľnik je absolútnym prvenstvom na celom svete. Najväčšou zaujímavosťou na celom tomto experimente je práve použitie bóru, ktorý má v budúcnosti nahradiť nesmierne vzácne a problematické trícium – izotop vodíka s polčasom rozpadu 12 rokov, ktorý sa používa aj v jadrových bombách.

TAE Technologies

Vodík-bórové palivo v kombinácii s modulárnym dizajnom, ktorý sa stáva v jadrovej energetike čoraz populárnejším a zdá sa, že bude dominovať budúcnosti infraštruktúry, priniesť elektráreň s pomerne jednoduchou prevádzkou, údržbou a dostatočne výkonnú a efektívnu na to, aby bola schopná komerčnej prevádzky niekedy v priebehu budúceho desaťročia.

Fúzia je na dosah

V laboratóriu sa vedcom len nedávno podarilo naštartovať fúziu s pomocou 2,05 MJ energie, pričom dostali naspäť 3,15 MJ energie. Z praktického hľadiska sa o veľký rozdiel nejedná a 1,1 MJ je približne 0,31 kWh, čo skutočne nie je veľa a aj to za predpokladu, že sa podarí všetku vyprodukovanú energiu zachytiť a uložiť. Z technologického a vedeckého hľadiska ale ide o nesmierny pokrok, ktorý prináša svet o obrovský krok bližšie ku komerčne využiteľnej fúzii.

Prekoná všetky rekordy

V budúcnosti chce TAE dosiahnuť fúziu pri teplote cez 1 miliardy °C, čo je skutočne neuveriteľné číslo aj v tejto oblasti. Pre dosiahnutie efektívnej prevádzky hélium-bórového paliva je však táto teplota nutná, aj keď tokamaky používajúce trícium potrebujú o poznanie nižšiu teplotu na úrovni asi 150 miliónov °C.

Dosiahnuť fúziu je najľahšie s prvkami s nízkym protónovým číslom, teda tie najľahšie a preto je takmer vždy v tejto reakcii prítomný vodík. Hviezdy sú ale schopné „spaľovať“ aj oveľa ťažšie prvky a nie je náhodou, že vedci zvolili práve bór – naštartovanie reakcie bóru s vodíkom je síce o poznanie ťažšie, avšak vyššia dostupnosť paliva, nižšia cena a zároveň oveľa jednoduchšia manipulácia s ním tieto nevýhody hravo preváži.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú