V marci a apríli 2020, keď sa celý svet bál novovzniknutej globálnej pandémie COVID-19, prichádzalo len málo pozitívnych správ. Jednými z nich však boli satelitné obrázky a fotografie oblastí, ktoré obvykle vidíme len zahalené smogom.

Lockdowny a vypnuté továrne vtedy spôsobili, že sa mestá ako Peking, Londýn, ale aj oblasti v Poľsku, kde prebieha čulá ťažba, výrazne vyčistili. Čistejší vzduch sme dýchali aj v mestách na Slovensku. Autá ludí, ktorí nechodili do práce, totiž nevypúšťali žiadny oxid uhličitý a iné škodlivé plyny vrátane pevných častíc, stála taktiež letecká doprava.

The Guardian spomína, že hoci stále rastúce globálne emisie vyvrcholili šokujúcimi hodnotami ešte v roku 2019, o rok na to, v „covidovej“ 2020-tke spadli o 5,4 %.

Báli sme sa, či sa svet znova roztočí

Odborníci sa vtedy báli o celosvetovú ekonomiku, akciové trhy spadli o desiatky percent a nebolo isté, či neskrachujú desiatky leteckých spoločností. Ukazuje sa však, že hoci je smrtnosť koronavírusu oproti doteraz bežným respiračným ochoreniam pomerne vysoká, spolu s dobre rozbehnutým očkovaním ani COVID-19 svet nemôže zastaviť.

Doprava a ťažký priemysel už bežia naplno. Dáta zo správy Global Carbon Project, ktorá bola prezentovaná svetovým lídrom na aktuálnom klimatickom samite Cop26 v Glasgowe ukazujú, že emisie európskej 27-čky, USA, Indie a Číny – a tým pádom aj tie globálne – už narástli na pôvodné predpandemické hodnoty. Inými slovami, svet vypušťa toľko škodlivín, ako keby sa počas krízy vôbec nič nestalo.

NEPREHLIADNI:
Musíme konať okamžite a zvrátiť katastrofu. Planéta sa oteplí o 2,7 °C

EÚ a USA sa snažia, kazí to Čína

Graf emisií tiež ukazuje, že Čína vypúšťa viac škodlivín ako USA a Európska únia spolu. Guardian píše, že najväčší svetový znečisťovateľ vypustil v porovnaní s rokom 2019 viac emisií aj v pandemickom roku, lockdown vo Wu-chane a iných provinciách tak prakticky nič neznamenal. V roku 2021 by mal objem škodlivín stúpnuť o ďalšie 4 %.

India je na tom ešte horšie, oproti pandémii reštart znamená o 12,6 % viac CO2 a USA či EÚ hlásia 7,6 % nárast. Dva najvyspelejšie regióny sa však v posledných dekádach aspoň správajú zodpovedne a celkové emisie znižujú, hoci ekológovia a vedci môžu diskutovať o tom, či dostatočne razantne.

Nový rekord

Rok 2022 by tak podľa predpovedí mohol byť opäť rekordný a vedci upozorňujú, že uhlíkový rozpočet, teda objem celkových emisií, po ktorých vypustení už nebudeme mať šancu spomaliť globálne otepľovanie pod magických 1,5 °C, by sme pri súčasnom trende vyčerpali do 11 rokov.

Ale pre ilustráciu aj presné čísla: v roku 2021 by celkové emisie mali dosiahnuť 36,4 gigaton CO2.

Stále máme šancu

Jedna z autoriek štúdie, profesorka Le Quéréová, podľa BBC zostáva optimistická. Na základe záverov klimatológov totiž potrebujeme začať znižovať emisie o 1,4 miliardy ton ročne, čo je podľa nej naozaj veľa, ale s konkrétnymi krokmi stále reálne.

Určite totiž viež o cieľoch jednotlivých krajín dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Väčšina krajín, vrátane Slovenska, sa k nej zaviazala do roku 2050, niektoré ale aj skôr. No a na nulu neskočíme zo dňa na deň, je teda pravdepodobné, že vďaka novým technológiám, vrátane elektromobilov, sa trend už čoskoro otočí a globálne emisie začnú klesať.

Zaviazaní sú aj najväčší znečisťovatelia. Čína chce byť uhlíkovo neutrálna do roku 2060, USA do 2050, Nemecko do 2045 a India aspoň do roku 2070. Problémom však zostáva, že Čína je ako najväčší znečisťovateľ zodpovedná len za tretinu globálnych emisií a viac než polovica zostáva na pleciach menších štátov, ktoré sme ani nemenovali. „Čína na jednej strane robí extrémne dobrý progres, stavia solárne a veterné elektrárne a elektrické autá. Na druhej strane, zotavenie ekonomiky nás zvykne dosta’t spúť k starému spôsobu robenia vecí,“ tvrdí Glen Peters z Centra medzinárodného klimatického výskumu v Oslo pre Guardian.

„Vieme, čo treba robiť. Odísť od uhlia, elektrifikovať dopravu a zalesňovať,“ tvrdí Le Quéréová a dodáva: „Záväzky, ktoré sa objavili na Cop26 sú veľmi dôležité. Je dôležité, že krajiny sa dohodli čo budú robiť a potom, samozrejme, naplánovať okamžité zavádzanie týchto pravidiel.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú