Astronómia je úžasná veda, vďaka ktorej možno niekedy objavíme život aj inde ako na našej planéte. Hviezdy fascinujú ľudí už od nepamäti, no len v posledných desaťročiach sme sa stali svedkami významných objavov. Najnovší objav sa postaral o nájdenie planéty, ktorá má blízko k tomu, aby získala titul najtmavšej planéty, aká bol kedy objavená.

Planéta s názvom WASP-104b patrí medzi najtemnejšie planéty, aké boli kedy objavené. Je veľká ako Jupiter a od Zeme je vzdialená približne 466 svetelných rokov a nachádza sa v súhvezdí Leva. Hovorí sa o nej, že je tmavšia ako uhlie, nakoľko pohlcuje až 99 % svetla, ktorá na ňu dopadá (svetlo vo viditeľnom spektre).

Princíp podobný zemskému Mesiacu

Objav tejto planéty sa uskutočnil v roku 2014, no až teraz sa na svet dostala štúdia o nej. Aj keď sa takéto temné planéty vyskytujú pomerne často, táto má podľa astronómov patriť medzi prvých 5 najtmavších. Dôvod, prečo táto planéta pohlcuje takmer všetko viditeľné svetlo, je pomerne jednoduchý. Planéta WASP-104b obieha okolo svojej hviezdy veľmi blízko a jej orbitálna rotácia trvá len 1,76.

Zobraziť celú galériu (3)
HUBBLE Space Teleskop

Nenechaj si ujsť!
SpaceX nemôže naživo vysielať z vesmíru. Pre historický let s Teslou si musí vybavovať licenciu

Podobne ako zemský Mesiac, aj táto planéta má k hviezde jednu privrátenú stranu a jednu odvrátenú. Z dôvodu blízkeho obehu je na na planéte veľmi vysoká teplota, ktorá bráni vytvoreniu oblakov alebo ľadu, ktoré by svetlo z hviezdy mohli odrážať. Ďalej sa predpokladá, že atmosféra je hustá a tvorená prevažne z atómov sodíka a draslíka. A aj tieto prvky majú podiel na tom, že svetlo vo viditeľnom spektre je pohlcované.

V skutočnosti nie je úplne čierna

Podľa výskumníkov však planéta nie je úplne čierna, nakoľko nepohlcuje úplne všetko svetlo. Žiariť má podobne ako dohárajúce uhlíky v pahrebe. Odvrátená strana planéty je na tom lepšie a vyskytujú sa tam aj oblaky, no je nepozorovateľná, nakoľko na ňu nedopadá žiadne svetlo a tak sa nemá čo odraziť.

Zobraziť celú galériu (3)
NASA-ilustračný obrázok

Ani privrátená strana nie je úplne pozorovateľnou. Dá sa pozorovať len pri prechodoch v stmievaní, ktoré prebieha v približne minútových intervaloch. Ďalšou možnosťou je sledovať gravitačné vlnenie planéty a aj vďaka tomuto bola planéta WASP-104b objavená.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom