SpaceX si bude v musieť pre vysielanie živých záberov z orbitu zeme vybaviť licenciu od agentúry NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), kvôli 26 rokov starému zákonu. Čo sa vlastne stalo?

V piatok ráno prebehol štart rakety Falcon 9, ktorá dopravila do vesmíru 10 satelitov spoločnosti Iridium. Celú udalosť bolo možné sledovať online prostredníctvom kamier nainštalovaných na rakete. Všetko vyzeralo ako rutinný štart, no v tom zamestnanec SpaceX v živom prenose oznámil, že akonáhle dosiahne raketa orbitu Zeme, vysielanie bude pozastavené. Nakoniec vysvitlo, že SpaceX nemá potrebné licencie pre takéto vysielanie.

Môže za to 26 rokov starý zákon

Diváci boli po oznámení tejto správy samozrejme zmätení. Všetko sa však udialo z dôvodu ochrany bezpečnosti štátu. Na svedomí to má agentúra NOAA, ktorej úlohou je regulovať snímky vysielané z vesmíru. SpaceX pre takéto vysielanie nemalo potrebnú licenciu, ktorá vyplýva zo zákona prijatého americkou vládou ešte v roku 1992. Ten obmedzuje spoločnostiam bez licencie vysielať zábery na zem z vesmíru.

Vysielanie bolo zrušené aj pre ostatné štarty

Spomínaný zákon prijatý ešte v roku 1992 mal za úlohu ochrániť bezpečnosť štátov a armády. Vláda sa obávala špionáže amerických vojenských základní z vesmíru, ktorá by mohla byť hoci aj neúmyselná. SpaceX požiadal teda agentúru NOAA o licenciu, avšak táto žiadosť bola podaná len 4 dni pred piatkovým štartom. NOAA má na vybavenie žiadosti 120 dní a preto bude pozastavenie vysielania platné aj pre ďalšie štarty až do vybavenia licencie.

Naštartoval to Starman?

Zaujímavosťou však zostáva fakt, že pre množstvo štartov Falcon 9 a nedávny prvý štart rakety Falcon Heavy, SpaceX nepotreboval žiadnu licenciu. Na druhej strane však bol práve štart najväčšej rakety súčasnosti a slávny Starman na palube Tesly masovo sledovaná udalosť. Dá sa teda predpokladať, že práve to pritiahlo pozornosť agentúry NOAA, ktorá sa obávala, že snímky zo živého vysielania môžu byť použité tretími stranami na špionáž. Tak či onak, ak si fanúšikom spoločnosti SpaceX, na živé vysielania z orbity zeme si budeš musieť trochu počkať. SpaceX by však mal potrebnú licenciu čoskoro získať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP