Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na internete už nemajú moc obyčajní ľudia, ale iba veľké spoločnosti. Aj takto sa vyjadril Peter Sunde, zakladateľ torrentovej databázy The Pirate Bay, v rozhovore pre The Next Web. 

Rozhovor sa týkal témy, ktorá trápi Sundeho zo všetkého najviac — centralizácia internetu. Internet bol pri svojich začiatkoch totiž krásne idealistické a pre každého rovnaké miesto. Avšak postupom času začal byť čoraz viac centralizovaný, keďže moc sa prenášala z bežných používateľov na veľké spoločnosti. Najhoršie na tom ale je, že to nemôžeme zastaviť. Možné je iba zmierniť dopad.

Dôležitá je prítomnosť, nie budúcnosť

peter sunde
zdroj fotografie: FutureFuel Quest / YouTube

„Všetko sa pokazilo. Nie je to o tom, čo sa stane v budúcnosti, ale o tom, čo sa deje teraz. Centralizovali sme všetky naše údaje pre jedného chlapíka nazvaného Mark Zuckerberg, ktorý je v podstate najväčším diktátorom na svete, keďže ho ani nikto nevolil. Nad týmito údajmi má kontrolu aj Trump, takže si myslím, že všetko, čo sa mohlo pokaziť sa pokazilo a nemyslím si, že existuje spôsob, ako to zastaviť.“ Podľa neho sa ľudia až príliš sústreďujú na to, čo by sa mohlo stať. Namiesto toho by sa ale mali zamyslieť nad tým, čo sa deje teraz. Ľudia sa Sundeho často pýtajú, ako by mohla vyzerať temná budúcnosť internetu. Tí ale dostanú odpoveď, že už ju žijeme.

Nenechaj si ujsť
Takto sa zmenilo 25 najpopulárnejších web stránok za niekoľko rokov od svojho vzniku
Problém nie je technologický

Je dôležité si uvedomiť, že tento problém netkvie v technológiách. „Internet bol stvorený, aby bol decentralizovaný, ale aj tak na ňom všetko centralizujeme,“ tvrdí Sunde. Ako dôkaz vytiahol situáciu, ktorá sa odohráva posledných 10 rokov. Takmer každá nadchádzajúca technologická spoločnosť je odkúpená veľkou päťkou — buď Amazonom, Googlom, Facebookom, Microsoftom, alebo Applom. Dokonca aj tí, ktorí by centralizácii mohli uniknúť, sa k nej nakoniec pridajú.

mark zuckerberg
zdroj fotografie: Mark Zuckerberg / Facebook

„Už nič nevytvárame, namiesto toho máme len virtuálne veci. Majú napríklad Uber, Alibaba a Airbnb produkty? Nie. Prešli sme z tohto produktového modelu k virtuálnym neproduktom. Toto je proces centralizácie.“ povedal Sunde.

Pomôže už iba vláda

Peter Sunde dostal otázku, či ešte môžeme pre decentralizáciu bojovať. Jeho odveď znela jasne. Nie. Podľa jeho slov sme už tento boj dávno prehrali a čiastočne nám môže pomôcť iba vláda. A to obmedzením moci technologických gigantov. Avšak vyzerá to tak, že Spojené štáty ani Európska únia o to nemajú záujem. Celú situáciu neskôr prirovnal k fajčeniu: „Veľké dáta a veľký tabak sú v tomto smere veľmi podobné. Predtým sme nevedeli, aký nebezpečný tabak je, ale teraz už vieme, že je príčinou vzniku rakoviny. Nevedeli sme ani to, čo môžu veľké dáta spôsobiť , ale teraz už vieme.“

eu
zdroj fotografie: Pixabay

Sunde vyslovil aj príklad, ako by mohla Európska únia zakročiť voči centralizácii: „EÚ by mohla povedať, že ak chce Facebook fungovať v rámci EÚ, musí súhlasiť s tým, že všetky údaje budú vlastniť samotní používatelia, nie spoločnosť Facebook. Pre EÚ by to bol pomerne jednoduchý krok, no Facebook by sa s tým vyrovnával horšie. Každá krajina by potom mala strach byť prvou, ktorá by zaviedla zákon, pretože Facebook by mohol odísť a všetci jej občania by boli bez tabaku. To je problém, ktorý budeme mať vždy.“

Šancu majú menšie národy

Zakladateľ The Pirate Bay si myslí, že väčšiu šancu majú v tomto smere skôr menšie národy ako monolitné vlády. Ako príklad uvádza Island či Fínsko, ktoré sa veľkým spoločnostiam neboja klepnúť po prstoch. Nezávisiac od veľkosti populácie, aj dramatické zmeny v národoch môžu mať veľký dopad na globálnu komunitu a môžu ísť ostatným príkladom.

Avšak ľudia sú nelogické bytosti a nie vždy chcú robiť to, čo je pre nich dobré. A často je to iba z toho dôvodu, že by chvíľu boli bez svojho „tabaku“. Ak by si mal na Petra Sundeho nejaké ďalšie otázky, môžeš ich položiť na tejto stránke. Odpovedať začne už o pár hodín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú