Černobyľská jadrová havária z roku 1986 je najznámejšou katastrofou svojho druhu v histórii jadrovej energetiky. Ako to už býva, aj nešťastie takéhoto rozsahu sa dá pretaviť na niečo pozitívne, čoho dôkazom je bohatá zbierka hier s touto tematikou. Najnovším prírastkom je čerstvo vydaný titul Chernobylite, ktorý sa po necelých dvoch rokoch Early Access-u konečne predstavuje v plnej verzii.

The Farm 51

Hráči si tak môžu skrátiť čakanie na pokračovanie legendárnej hry S.T.A.L.K.E.R., ktoré je naplánované na 28. apríla budúceho roka, informuje portál PCGamesN. Práve od svojho staršieho predchodcu si Chernobylite berie viacero základných prvkov, ktoré rozširuje o niekoľko veľmi vítaných noviniek.

Vývojári z The Farm 51 naskenovali celú zakázanú zónu neďaleko mestečka Pripjať  do 3D, čím dosiahli hyper-realistické spracovanie.

Chernobylite spadá hneď do niekoľkých kategórií žánrov. Sami tvorcovia hru označujú ako „sci-fi survival hororové RPG s náročnými súbojmi a unikátnou mechanikou craftingu“, čo hráčom dáva pomerne široké možnosti herného vyžitia.

The Farm 51

Každé rozhodnutie sa počíta

Hlavnou postavou je Igor, fyzik a bývalý zamestnanec černobyľskej elektrárne, ktorý sa stále s katastrofou riadne nevysporiadal. Teraz má navyše dôvod, prečo sa do zakázanej oblasti vrátiť – hľadanie zmiznutej snúbenice.

Hra od predbežného prístupu prešla radom veľkých zmien a pribudlo množstvo nového obsahu. Aj preto môžu teraz hráči s Igorom prejsť o 15 misií viac, stretnúť 11 nových postáv, pozrieť sa na doposiaľ nevidené mapy a celkovo si užiť viac ako 20 hodín čistého herného času. Každé rozhodnutie tu má dopad na vývoj príbehu, a to aj o pár hodín herného času neskôr, a nelineárnosť s rozvetvenými koncami určite poteší.

Akcia proti mutantom alebo stealth prístup

Okrem nepriateľských vojenských jednotiek strážiacich oblasť tvorcovia do hry implementovali aj neľudsky vyzerajúce zmutované monštrá. Mimo tematickej podobnosti je práve aj prvok „nadprirodzena“ výrazným spojovníkom medzi sériou S.T.A.L.K.E.R. a novinkou Chernobylite.

Strety záujmov sa dajú riešiť zbraňami aj v úplnej tichosti. Hráči si tak môžu zvoliť, či zalarmujú všetkých nepriateľov v okolí streľbou, alebo sa vydajú cestou stealth akcie a budú ich odstavovať po jednom. Veľkú rolu hrá budovanie základne, z ktorej potom Igor vyráža deň čo deň hľadať indície, ktoré ho približujú k nájdeniu zmiznutej partnerky.

The Farm 51

Postupným zbieraním surovín a rôznych maličkostí je potom možné vyrobiť užitočné zbrane a predmety, ktoré pomôžu pri plnení misií. Rovnako nápomocný bude aj pestrý Igorov tím, ktorý si hráči sami tvoria pri postupe príbehom, aby boli misie zvládnuteľnejšie. Tvorcovia jednoducho vytvorili hororový svet z viacerých fungujúcich a dopĺňajúcich sa elementov.

Riešenie vzniknutých problémov, alebo teda situácií vo všeobecnosti, ponúka slobodu, aká práve v ikonickom predchodcovi chýbala. Hráči si napríklad v rámci RPG prístupu môžu sami určiť, ktoré zbrane a vlastnosti si budú vylepšovať. Chernobylite tak vďaka svojej rozmanitosti ponúka vyváženú hrateľnosť s prísľubom vývojárov o doplňovaní ďalšieho obsahu v najbližších rokoch.

The Farm 51

Alternatívou ku hre môže byť realisticky poňatí simulátor Chernobyl Liquidators Simulator, ktorý je aktuálne možné vyskúšať v demo verzii a zameriava sa výhradne na odstraňovanie následkov katastrofy bez mutantov.

Chernobylite s ratingom PEGI 18 je momentálne k dispozícii pre PC cez platformu Steam, v budúcnosti dorazí aj na konzoly PlayStation 5 a Xbox Series X/S.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú