Jadrová havária v Černobyle aj dnes stále naháňa hrôzu pre svoj rozsah či následky na prostredí a ľuďoch. Po 35 rokoch je ukrajinská tragédia stále silnou témou, ktorá ponúka priestor pre rôzne filmové, seriálové a herné spracovania.

V rámci prehliadky nadchádzajúcich titulov Steam Next Fest bola predstavená hra Chernobyl Liquidators Simulator, ktorá hráčov postaví do pozície prvých pracovníkov na mieste havárie. V hodinovej demo verzii si môžu vyskúšať, aké to bolo pracovať v rádioaktívnom prostredí a operatívne riešiť vzniknuté situácie.

YouTube (screenshot)

Títo záchranári bojovali s ohňom a inými nebezpečenstvami v útrobách poničenej atómovej elektrárne, naprávali škody a snažili sa zamedziť ešte väčšiemu šíreniu rádioaktivity. Vývojári z Live Motion Games prinášajú unikátny pohľad na katastrofu z pohľadu prvej osoby, aby mohli hráči prežiť strašné a frustrujúce chvíle v prvej línii.

Chernobyl Liquidators je unikátny simulátor, ktorý so sebou nesie prvky príbehovej adventúry. Na začiatku sa hráči zoznámia s prácou záchranára a naučia sa pracovať s požiarnou hadicou. Následne sa postava dozvie, že jej úlohou bude dostať sa do jednej neďalekej budovy a zachrániť všetkých pracovníkov, ktorí tam uviazli.

Okrem hasenia požiarov je na pláne aj neustále hľadanie nových prístupových ciest aj vyhýbanie sa prílišnej radiácii spôsobujúcej okamžité problémy so zdravím postavy. Celý zážitok umocňujú také detaily, ako páčenie dverí lopatou alebo zmätené pozeranie sa do mapy za neutíchajúceho zvuku sirén v diaľke.

YouTube (screenshot)

Tvorcom sa podarilo vytvoriť prepracované herné prostredie, v ktorom si hráči nemôžu byť ničím istí. Steny vyzerajú, akoby sa chceli každú chvíľu zrútiť a modrá žiara radiácie pripomína vážnosť situácie na viacerých miestach počas záchrannej akcie.

Záchranárovi častokrát nezostáva nič iné, než rádioaktívne trosky ručne odhádzať lopatou a takéto intenzívne ožarovanie si postupne vyberá svoju daň. Z nevinného kašľania sa do konca ukážky stane nepríjemné zvracanie, čo prispieva k mimoriadne realistickému zážitku.

Do finálneho vydania hry je ale ešte času dosť. Podľa traileru je ale zrejmé, že v plnej hre sa pozrieme aj na iné druhy misií a za denného svetla a je badať aj náznaky iných typov záchranárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom