Skupinka nadšencov minulý týždeň zverejnila na GitHube hutne upravené verzie GTA 3 a Vice City. Vylepšené podoby hier boli pritom vybudované na originálnych zdrojových kódoch, čo si medzičasom všimol aj samotný Rockstar, píše PC Gamer.

GTA 3 a Vice City sú dnes už legendárnymi pojmami herného biznisu, kedy komunita ani po dvoch dekádach od vydania neutícha.

Najnovším prínosom je dvojica projektov re3 (reverse-engineered 3) a reVC (reverse-engineered Vice City), ktoré vďaka reverznému inžinierstvu pôvodných zdrojových kódov vylepšujú spomínané hry od základov.

Zreprodukované hry boli po krátku dobu dostupné na GitHube, kedy ale na základe konania Take-Two, materskej spoločnosti Rockstaru, boli po niekoľkých hodinách súbory stiahnuté.

Ako informuje Eurogamer, moderská komunita okolo týchto hier bola živá už od ich samotného vydania. Sprístupnenie zdrojových kódov a ich následné reverzné inžinierstvo ešte väčšmi rozviazalo nadšencom ruky tam, kde pôvodní vývojári vytvorili prirodzené mantinely.

Pôvodnou myšlienkou projektu bolo sprístupniť používateľsky príjemnejšie kolaboračné nástroje, vďaka ktorým by sa vedeli ešte jednoduchšie hrabať v útrobách hier. Reprodukcia zdrojového kódu im umožnila:

  • Prirodzene implementovať grafické vylepšenia a škálovanie HUDu
  • Aplikovať natívnu podporu širokouhlých obrazoviek
  • Odstrániť načítavacie obrazovky medzi ostrovmi
  • Implementovať grafické efekty z konzolových verzií aj na počítačoch
  • Pridať funkciu mapy mesta v menu u GTA 3 tak, ako to malo Vice City
  • Odstrániť početné bugy
  • Využívať voľnú kameru
  • Spustiť debug menu
  • Vytvoriť funkčné porty pre PS Vita, Nintendo Wii U a Switch

Problémom je, že projekty re3 a reVC boli voľne sprístupnené na GitHube ako jednotné balíky hier už pretvoreného základného zdrojového kódu. Take-Two teda podstúpilo svoje právo na Digital Millennium Copyright Act (DMCA), čím zjednodušene požiadalo GitHub, aby ďalej ich duševné vlastníctvo nerozširoval. Služba proces stiahnutia aj všetky zasiahnuté úložiska zverejnila na tejto adrese.

Prečítaj si tiež
Emulácia starých hier je už prežitok. Aktuálne kraľuje reverzné inžinierstvo zdrojových kódov

Open source GTA je bez najväčších pochýb snom nejedného fanúšika série. Aj keď najpoužívanejšie úložisko tieto súbory automaticky zablokovalo, je veľmi pravdepodobné, že ostatní používatelia budú značne upravené verzie oboch hier šíriť na fórach aj naďalej.

O DMCA Takedowne sme pred niekoľkými dňami písali aj v prípade CD Projektu Red. Vývojári Zaklínača a Cyberpunku 2077 pakt aplikovali v prípade zdrojových kódov titulu Gwent: The Witcher Card Game, čím zabránil ich ďalšiemu šíreniu na Twitteri.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom