V snahe urobiť svet lepším a čistejším, spoločnosť Tesla už od svojho počiatku v oblasti elektromobilov zverejňuje všetky svoje patenty pre kohokoľvek. Akýkoľvek výrobca tak môže využiť všetky technológie Tesly bez toho, aby naňho bola podaná žaloba.

V dnešnej dobe je takýto krok mimoriadne nevídaný, nakoľko spoločnosti sa snažia patentovať takmer všetko a svoje duševné vlastníctvo si poctivo chránia. Krok Tesly je tak vysoko cenený a dokazuje tak snahu Elona Muska znížiť produkciu emisií. Podľa Elona Muska by tak mali robiť všetky automobilky, nakoľko sa tým brzdí vývoj a pokrok v tejto oblasti. Toto vyjadrenie prišlo ako reakcia na to, že americká prokurátora obvinila čínske spoločnosti za porušenie patentov Applu z projektu autonómneho vozidla

Tesla to sama nezvládne

Spoločnosť Tesla bola vytvorená k tomu, aby urýchlila prechod k udržateľnému spôsobu dopravy, do ktorého bezpochyby patria aj elektrické vozidlá. Tento prechod je však sťažený rôznymi patentami iných spoločností, preto sa Tesla už na začiatku rozhodla nič netajiť a všetky vynálezy ponúknuť bezodplatne každému. Na druhú stranu však zdôrazňuje, že zostávajú prísny voči spoločnostiam, ktoré ich budú využívať a predávať ich ďalej za oveľa vyššie ceny.

Podľa Elona Muska zvyšné automobilky nevenujú dostatočnú pozornosť vývoji elektrickým, alebo iným vozidlám s alternatívnym pohonom a samotná Tesla nedokáže sama pokryť všetok dopyt. Ak by však všetci spojili sily a spoločne pracovali na vývoji a nových technológiách, napríklad aj zdieľaním patentov, tak by sa oveľa rýchlejšie podarilo presadiť alternatívne zdroje pohonu.

Prečítaj si tiež
Tesla vo vozovom parku polície vyzerá výborne. Ušetrí desiatky tisíc ročne

Pri kúpe nového vozidla totiž čoraz viac zákazníkov pozerá aj na vozidlá elektrické a hlavne tie hybridné, ktoré spájajú výhody  z oboch kategórií. Spoločný vývoj by tiež mohol znížiť aj ich výslednú cenu, ktorá je ešte stále vyššia než v prípade klasických vozidiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom