Automobily značky Tesla sa dostávajú nielen medzi bežných ľudí, ale tiež aj do policajných zložiek, kde dokážu ušetriť značné množstvo finančných prostriedkov. Pilotný program testovania elektrických vozidiel spustili aj na oddelení vo Fremonte, kde zároveň sídli továreň Tesly.

Fremont však nie je prvým mestom, kde sa namiesto klasických policajných vozidiel použijú elektrické. Napríklad vo švajčiarskom meste Bazilej už využívajú 7 automobilov Tesla Model X. Vo Fremonte sú však opatrnejší a na začiatok odkúpili jazdené vozidlo Tesla Model S, ktoré prerobia na policajné štandardy.

Ušetriť by malo tisícky dolárov

Vozidlo bolo kúpené ešte v minulom roku, keď nahradilo Dodge Charger z roku 2007, ktorý už poriadne nadsluhoval, nakoľko priemerný cyklus policajných vozidiel predstavuje 5 rokov. Jeho cena bola 61 478 dolárov a bolo potrebných približne ďalších 40 tisíc, aby dostalo vozidlo „policajný balík“.

A prečo práve Tesla? Ako jediná totiž spĺňala všetky podmienky ako je výkon, bezpečnosť či výdrž batérií. Za daný päťročný cyklus by malo mestu ušetriť niekoľko tisíc dolárov, nakoľko spomínaný Dodge vyžadoval za dané obdobie 32 000 dolárov len na pohonné hmoty a ďalších 15 000 na nevyhnutné opravy.

Zobraziť celú galériu (0)
Fremont Police Department

Polícia očakáva, že Tesla by mohla byť schopná prevádzky aj dlhšiu dobu a kvôli menšiemu množstvu mechanických porúch, ktoré by pre oddelenie boli nerentabilné. Peniaze ušetrí aj samotné dobíjanie vozidiel, nakoľko stanica disponuje nabíjačkami, ktoré čerpajú energiu zo solárnych panelov.

Cieľom je znížiť produkciu emisií, ktorá je na úrovni 980 ton ročne, a to len z vozového parku polície. Spätnú väzbu budú policajti získavať aj od vodičov a podľa získaných údajov sa ďalej rozhodnú, či pristúpia k nákupu ďalších vozidiel alebo nie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom