Panika založená na klamstve. Elon Musk zdecimoval kryptomeny vyjadrením, ktoré zavádza
Nemusíš patriť medzi najväčších fanúšikov a zástancov kryptomien, aby si súhlasil s tým, že Elon Musk má na trhu digitálnych mien veľké slovo. Presvedčili sme sa o tom už počas neuveriteľného rastu cenu dogecoinu, ktorý bol poháňaný najmä Muskovým propagovaním, ale aj minulý a tento týždeň počas začiatku najväčšieho pádu, aký zažil celý trh kryptomien za posledné mesiace.
Ten odštartovali práve vyjadrenia šéfa Tesly, ktorý najskôr minulú stredu oznámil, že automobilka aspoň dočasne prestane prijímať platby bitcoinom.
Na vine má byť podľa Muska priveľký dopad ťažby tejto kryptomeny na životné prostredie, čo je v rozpore s myšlienkou spoločnosti vyrábajúcej najúspešnejšie elektromobily. CEO však zároveň potvrdil, že Tesla svoje bitcoiny predať neplánuje, o čom verejnosť presvedčil aj počas toho „najstrmšieho“ pádu.
Prečítaj si tiež
Stali sa miliardármi vďaka dobrej investícii. Tieto kryptomeny zarobili ľuďom najviac peňazí
Tento krok si však okrem pár zástancov vyžiadal obrovskú kritiku od fanúšikov kryptomien aj niektorých odborníkov, ktorí sa rôznymi faktami snažili Muskove tvrdenia vyvrátiť.
Či už však s šéfom Tesly súhlasíš, alebo nie, jeho výroky otvorili novú diskusiu vo svete digitálnych mien, pri ktorých vývoji musíme bez výhrad myslieť aj na ich udržateľnú budúcnosť. V tomto článku sme sa teda venovali faktom a údajom o reálnej „spotrebe“ bitcoinu a súčasným alternatívam, ktoré trh kryptomien ponúka.
Bitcoin je stále úspornejší než bankové systémy, spotrebu má však obrovskú
Podľa štúdie, ktorú pred pár dňami uskutočnila spoločnosť Galaxy Digital, spotrebuje „tradičné“ bankovníctvo využívajúce fiat peniaze ročne približne 264 terawattov za hodinu (TWh).
Počíta sa tu so spotrebou dátových centier bánk po celom svete, ich jednotlivých pobočiek, bankomatov, či celej platobnej siete. Štúdia sa zaoberala aj ťažbou zlata, ktorá má ročnú spotrebu okolo 241 TWh.
Naproti tomu bitcoin, teda celá decentralizovaná sieť, v ktorej funguje, má podľa tejto štúdie ročnú spotrebu okolo 114 TWh. Analytici tu počítali s celkovou spotrebou pri ťažení a procesoch algoritmu Proof of Work (PoW), ktorý slúži aj na overovanie transakcií v blockchaine.
Údaje sa však u odborníkov líšia, vedci z Cambridgskej univerzity udávajú aktuálnu ročnú spotrebu bitcoinu až na úroveň 130 TWh. Aj táto hodnota však činí menej než polovicu spotreby svetového bankového systému.
Spotreba bitcoinu sa teda na prvý pohľad môže oproti tradičnému bankovníctvu zdať pomerne malá, no pripomeňme, že ide stále o ročnú spotrebu energie väčšiu než má napríklad Argentína, neopomenúc Slovensko a mnoho ďalších menších krajín.
Skutočná spotreba bitcoinu však podstatne závisí aj od energetickej náročnosti počítačov, ktoré sa do siete zapájajú. Výrazný nárast ceny v minulom a tomto roku prilákal k ťažbe kryptomeny aj množstvo investorov s tými najmenej energeticky efektívnymi počítačmi, ktoré by im pri nízkej cene bitcoinu takmer žiadny profit nepriniesli, no vďaka vysokej cene kryptomeny je ťaženie pre nich stále výnosné.
Veľmi dôležitým aspektom, a to aj pre Elona Muska, je tiež alokácia ťažiarov a druh energie, ktorý ich ťažbu poháňa. Podľa Cambridgskej univerzity využíva až 75 % ťažiarov bitcoinu určitý druh obnoviteľnej energie, no obnoviteľné zdroje tvoria menej ako 40 % celkovej energie použitej na ťažbu kryptomeny.
Toto číslo ide ruka v ruke so správou Financial Times, podľa ktorej pochádza 65 % kryptoťažby z Číny, kde tvorí uhlie a fosílne palivá až 60 % dodávanej energie.
Riešením udržateľná energia, na trhu kryptomien sa ale rysujú aj ekologickejšie alternatívy
Odpoveď na otázku, ako túto spotrebu jednoducho zredukovať, sa môže na prvý pohľad javiť ako jednoduchá – zastavme ťažbu. Na trhu totiž existujú kryptomeny ako IOTA či Ripple, ktoré ťažbu k fungovaniu nepotrebujú.
Nie je to však také jednoduché, keďže zameranie týchto kryptomien je v mnohých ohľadoch odlišné od bitcoinu a ťaženie je a pravdepodobne vždy aj bude dôležitou súčasťou fungovania kryptomien.
Na spotrebu kryptomien sa vieme pozrieť aj s ohľadom na relatívnu „energetickú cenu“ jednej transakcie. Tá je podľa údajov Statista u bitcoinu aktuálne až 910 kWh, pričom od jeho vzniku sa postupne zvyšuje aj kvôli jeho rastúcej cene a obtiažnosti overovania transakcií.
Tu sa vieme na porovnanie bitcoinu s ostatnými známymi kryptomenami pozrieť o čosi objektívnejšie, pričom v nasledujúcich riadkoch sme sa pozreli na 3 alternatívne kryptomeny (a jednu bonusovú), ktoré s energiu pracujú o čosi úspornejšie a majú pred sebou veľkú budúcnosť.
Podotknime, že skôr než celkovej spotrebe sietí, ktoré digitálne meny využívajú, sme sa venovali práve spriemerovanej spotrebe energie na jednu transakciu podľa údajov zo štúdie spoločnosti TRG Datacenters.
IOTA (MIOTA)
IOTA priniesla do sveta kryptomien nový systém s názvom Tangle, ktorý funguje na inom princípe ako „klasický“ blockchain. Ide o systém uzlov, ktoré nie sú napojené za seba ako bloky v blockchaine, no ich zoskupenie je o niečo voľnejšie. Kryptomena je taktiež „predťažená“, keďže všetky jej jednotky boli vytvorené už pri jej vzniku.
Tangle je podľa vývojárov omnoho rýchlejší a efektívnejší, pričom využitie nachádza najmä vo svete internetu vecí (IoT). Aj preto uzavrela IOTA dohody s poprednými spoločnosťami v tomto odvetví ako Bosch či Volkswagen, pričom jej cieľom je rozšíriť využitie tejto platformy medzi pripojenými zariadeniami, ktoré prostredníctvom nej dokážu prevádzať „mikroplatby“ priamo medzi sebou.
Transakcie prostredníctvom kryptomeny IOTA taktiež podľa TRG Datacenters spotrebúvajú najmenej energie, pričom sa jedná iba o 0,00011 kWh na jednu transakciu.
Ripple (XRP)
Podobne ako IOTA, aj XRP, teda natívna kryptomena pre produkty vyvinuté spoločnosťou Ripple, je tzv. „predťažená“, teda všetky jej jednotky boli vytvorené už pri jej vzniku a nefunguje prostredníctvom algoritmu Proof of Work ako bitcoin.
Cieľom Ripple je prostredníctvom XRP vytvoriť globálnu platobnú sieť, pričom medzi jej zákazníkov patria viaceré významné banky a finanční sprostredkovatelia. XRP sa využíva najmä ako prostriedok na uľahčenie rýchlej konverzie rôznych fiat mien.
Pokiaľ ide o spotrebu energie, XRP využíva iba 0,0079 kWh na jednu transakciu. Na ich overovanie používa protokol, ktorý zo siete vyžiada zostatky na jednotlivých účtoch a výšku transakcie, vďaka ktorému dokáže systém spracovať viac ako 1500 transakcií za sekundu, čo je približne sedemkrát viac, než dokážu elektronické fiat peňaženky ako PayPal.
Azda jedinou „nevýhodou“ je prebiehajúci súdny spor počatý žalobou na firmu Ripple zo strany Amerického úradu pre cenné papiere (SEC), ktorý ho obvinil z predaja neregistrovaných cenných papierov v roku 2013. Tá od kryptomeny odrádza mnoho investorov a spoločnosti by jej vyšetrenie rozhodne neuškodilo.
Cardano (ADA)
Cardano je blockchainová platforma „tretej generácie“, ktorá namiesto algoritmu Proof of Work využíva systém Proof of Stake (PoS). Ten vyberá poradie, podľa ktorého môžu ťažiari „vygenerovať“ jednu mincu a overovať transakcie vždy po jednom.
PoS je omnoho udržateľnejší než PoW, pretože ťažiari nemusia riešiť tak zložité algoritmy a „nepredbiehajú sa“, takže požadovaný výkon je omnoho nižší. Aj preto sa Cardano radí medzi najlepšie kryptomeny čo sa týka spotreby energie, pričom jedna transakcia vyjde systém na približne 0,55 kWh.
Cardano sa okrem toho odlišuje od ostatných kryptomien tým, že od začiatku svojho vývoja si necháva svoj proces hodnotiť a verifikovať odbornou verejnosťou, na ktorej pripomienkach stavia aj aktualizácie svojej platformy.
Pripomeňme, že po nedávnom prepade, ktorý spôsobili práve Muskove výroky o udržateľnosti kryptomien, vyletelo azda najviac práve Cardano, ktoré deň nato dosiahlo aj svoje historické maximum na úrovni 2,42 USD.
Dogecoin (DOGE) – bonus
Možno ti to môže pripadať absurdné, no kryptomena dogecoin, ktorá vznikla ako vtip, naozaj nepatrí medzi tie najhoršie, aspoň čo sa týka udržateľnosti. Napriek tomu, že dogecoin funguje na princípe Proof of Work, rovnako ako bitcoin, spotrebuje kryptomena na jednu transakciu iba približne 0,12 kWh, čo je dokonca menej, než vyššie spomínané Cardano.
NEPREHLIADNI
Muska sabotujú naštvaní investori. Za jeho vyčíňanie na Twitteri mu nadávajú v absurdných kryptomenách
O udržateľnosti kryptomeny dogecoin sa už viackrát zmienil aj samotný Musk, pričom len krátko po svojich vyjadreniach o bitcoine oznámil, že pracuje s vývojármi lacnej kryptomeny na skvalitnení jej siete a transakčných procesov. Podľa CEO Tesly by sa mala „prijateľná“ spotreba kryptomeny na jednu transakciu mala pohybovať pod úrovňou 0,1 kWh.
ur welcome pic.twitter.com/e2KF57KLxb
— Elon Musk (@elonmusk) February 4, 2021
Je však otázne, či má dogecoin naozaj potenciál stať sa rozšírenejším platidlom než „ozajstné“ kryptomeny, ktoré vznikli s týmto účelom. Fakt, že sa radí medzi úspornejšie digitálne meny, Muskovi síce zobrať nemôžeme, no veľkej budúcnosť dogecoinu ako svetovo akceptovaného platidla by sme aktuálne príliš reálnu šancu nedávali.
Čítajte viac z kategórie: Krypto
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Experti na kryptomeny: Horúčka pokračuje, takto z nich Slováci získajú maximum
Ako by nová daň z kryptomien a iných uhlíkovo náročných odvetví mohla financovať opatrenia v oblasti klímy
AKTUÁLNE: Susedná krajina schválila 0 % daň na kryptomeny
Nezastaviteľný bitcoin prepisuje históriu a astronomicky rastie. Pokoril kľúčovú hranicu
Bitcoin sa blíži k magickej hranici 100 000 dolárov
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
Gigantický jašter so žraločími zubami znova „ožil“. Staré náčrty odkryli záhadu obávaného predátora
Slovenská sporiteľňa ohlásila veľkú novinku pri platbách. Známu aplikáciu už nebudeš potrebovať
Viac funkcií za viac peňazí. Balíček Microsoft 365 výrazne zdražel, môže za to unikátna funkcia
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené