Na svetových burzách kryptomien sa dnes diali veľké veci, keď cena bitcoinu spolu s takmer všetkými veľkými či menšími kryptomenami poklesla o takmer 30%. Po dosiahnutí „dna“ sa ceny odrazili späť, no prepad spôsobil investorom obrovské straty, pričom technické problémy hlásili takmer všetky veľké burzy.

Bitcoin sa ešte v nočných hodinách predával na sume okolo 42 000 USD, no už o 13:00 nášho času zaznamenal strmý pokles na cenu 36 000 USD. Ako informoval portál CoinDesk, už v tom čase krach otriasol long pozíciami s pákovým efektom, pričom zlikvidoval pozície vo výške viac ako 8 miliárd USD.

V nasledujúcich dvoch hodinách sa však krátkodobo prepadol až na hranicu 30 000 USD, odkiaľ sa rýchlo odrazil, pričom aktuálne sa cena najväčšej kryptomeny pohybuje na úrovni 38 000 USD.

Pripomeňme, že aj napriek tomuto „návratu“ sa cena bitcoinu od začiatku mája prepadla o viac ako 30 % a dnes klesla aj pod svoj 200-dňový kĺzavý priemer (SMA) na úrovni okolo 39 825 dolárov, čo sa považovalo za kľúčovú úroveň podpory.

Takmer identický scenár dnes zažívali takmer všetky najväčšie kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie, pričom celková kapitalizácia trhu sa podľa Coinmarketcap prepadla o viac ako 17 % na približne 1,7 bilióna USD.


Májový pokles bol z veľkej časti „poháňaný“ tweetmi Elona Muska, ktorý len pred pár dňami oznámil, že z dôvodu obáv z dopadu ťažby bitcoinov na životné prostredie ukončil prijímanie kryptomeny zo strany Tesly a následne svojich kritikov v ďalších príspevkoch nešetril.

Dnešnému prepadu však žiadny Muskov tweet nepredchádzal, práve naopak. Musk pár hodín po najväčšom prepade uverejnil príspevok s popisom „Tesla má diamantové ruky“, čo v komunite investorov znamená, že spoločnosť nepredávala ani počas poklesu. Cena bitcoinu po tomto príspevku o čosi rýchlejšie vzrástla.

Ešte zaujímavejšie je, že drastický prepad na trhu spôsobil aj výpadok takmer všetkých veľkých kryptomenových búrz, pričom najväčšie problémy hlásili Coinbase, Gemini a Kraken, informoval CoinDesk.

Burza Binance na svojom Twitteri síce informovala iba o problémoch s výberom tokenov ERC-20, no problémy s dostupnosťou transakcií prostredníctvom Binance sme počas pádu zaznamenali aj v redakcii.

Na Twitteri a ďalších sociálnych sieťach sa okrem iného objavili aj špekulácie o tom, že išlo o koordinovaný pád a veľkú trhovú manipuláciu, no tieto informácie nepotvrdil žiadny relevantný zdroj.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom