Pred pár týždňami zarezonovalo vo svete fotografie predstavenie nových bezzrkadlových fullframe fotoaparátov Nikon, ktoré neskôr nasledovali aj modely Cannon a Fujifilm (APS-C). Teraz sa trh profesionálnych bezzrkadloviek opäť rozrastá. Svoje novinky ohlásil Panasonic.

Panasonic prvýkrát v histórii predstavuje dvojicu bezzrkadloviek v plnoformátovom, takzvanom fullframe prevedení. Takýto snímač má veľkosť ekvivalentnú veľkosti 35 mm filmového políčka. Ide o modely LUMIX S1R a S1. Ako vôbec prvé na svete dokážu nahrávať videozáznamy v rozlíšení 4K vo frekvencii 60p / 50p. Do ich výbavy patrí tiež systém obrazovej stabilizácie Dual I.S. Modely radu LUMIX S sa dostanú na trh začiatkom roka 2019.

Písmeno S v názve má symbolizovať ich špeciálnu pridanú hodnotu v podobe vysokého výkonu pri fotografovaní aj natáčaní videa. Medzi prednosti má podľa výrobcu patriť jednoduché intuitívne ovládanie a tiež robustné prevedenie, ktoré by malo osloviť aj profesionálov. Panasonic zároveň vybavil nové fotoaparáty technológiami, na ktorých pracuje najmä posledných desať rokov, od predstavenia prvej bezzrkadlovky – či už ide o snímač, spracovanie obrazu alebo optiku.

Najdôležitejšie vlastnosti a funkcie nových modelov LUMIX S1R a S1:
 1. Rozlíšenie: S1R cca 47 megapixelov, S1 24 megapixelov
 2. Ako prvé systémové kompakty (bezzrkadlovky) na svete umožňujú natáčať video v rozlíšení 4K frekvenciou 60p / 50p.
 3. Ako prvé plnoformátové fotoaparáty na svete sú vybavené systémom duálnej stabilizácie obrazu (v tele i v objektíve), čo výrazne uľahčuje fotografovanie z ruky v situáciách, kedy býval potrebný statív.
 4. Prvýkrát sa u značky Panasonic stretávame s dvoma slotmi na pamäťové karty (XQD a SD). Displej na zadnej strane sa vyklápa v troch osiach, čo ocenia začiatočníci aj profesionáli.
 5. Vďaka bajonetu Leica L možno využívať kompatibilné výmenné objektívy značiek Leica a Sigma.

Panasonic okrem toho plánuje rozšíriť rad výmenných objektívov pre modely LUMIX S. V roku 2020 ich chystá na trh viac ako desať, napríklad pevné sklo 50 mm F1,4, štandardný zoom 24-105 mm alebo zoomový teleobjektív 70-200 mm.

Ďalší nový objektív chystá Panasonic pre systémové kompakty radu LUMIX G. Ide o model LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10-25 mm f1,7, teda prvé zoomové sklo na svete s konštantnou svetelnosťou f1,7 v celom rozsahu ohniskovej vzdialenosti. Zároveň firma spúšťa špeciálne služby pre profesionálnych fotografov. V Japonsku už fungujú od apríla, v Európe a v Spojených štátoch budú k dispozícii ešte v tomto fiškálnom roku (do konca marca 2019).

Aktualizácia pre modely GH5

Panasonic ponúka programy pre aktualizáciu firmvéru pre modely DC-GH5 (Firmware verzia 2.4), DC-GH5S (Firmware verzia 1.2), DC-G9 (Firmware verzia 1.2) a DC-GX9 (Firmware verzia 1.2). Cieľom je vylepšený výkon, ešte rýchlejšie ostrenie a jednoduchšie ovládanie prístroja.

Nový firmvér prináša nasledujúce zmeny:

LUMIX DC-GH5 Firmware Ver.2.4

 1. Vylepšené automatické ostrenie
 2. Vylepšené natáčanie videozáznamov

LUMIX DC-GH5S Firmware Ver.1.2

 1. Vylepšené automatické ostrenie
 2. Lepšia stabilita pri prehrávaní cez HDMI výstup
 3. Vylepšené natáčanie videozáznamov
 4. Vylepšený výkon v určitých svetelných podmienkach (napr. v žiarovkovom svetle)

LUMIX DC-G9 Firmware Ver.1.2

 1. Vylepšené automatické ostrenie
 2. Vylepšený výkon v určitých svetelných podmienkach (napr. v žiarovkovom svetle)

LUMIX DC-GX9 Firmware Ver.1.2

 1. Vylepšený výkon v určitých svetelných podmienkach (napr. v žiarovkovom svetle)

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom