Nikon patrí k lídrom v oblasti digitálnych zrkadloviek, avšak v posledných rokoch zažíva výraznejší pokrok iný segment fotografie. Vývoj bezzrkadlových fotoaparátov sa významne posúva a japonská spoločnosť práve teraz výrazným krokom vstupuje do relatívne nových vôd.

Už vo štvrtok sme ťa informovali o predstavení, na ktorom Nikon ukázal svetu svoje úplne prvé full-frame bezzrkadlové fotoaparáty Nikon Z7 a Nikon Z6. Spolu s nimi prichádza na trh aj nový a potenciálne revolučný bajonet Z a tiež tri objektívy novej série. 24. augusta sa konala prezentácia daných noviniek aj na Slovensku a my sme mali možnosť vidieť ich naživo.

Rozmery a ovládacie prvky

Vstup Nikonu do prémiového sektora bezzrkadloviek sa očakával už nejaký čas a je dôležitý z niekoľkých pohľadov. V porovnaní s DSLR fotoaparátmi prinášajú bezzrkadlové kamery niekoľko zmien. V prvom rade ide o kompaktnejšie rozmery, keďže eliminujú potrebu implementácie fyzických zrkadiel. Samozrejme, pri konštrukcii bezzrkadloviek je stále nutné myslieť na ergonómiu a úchop, keďže na telá sa pripájajú podobne veľké objektívy. Malé telo by v takom prípade nebolo pohodlné pri fotení.

Rozmery nových modelov Nikon Z6 A Z7

Oba nové prémiové bezzrkadlovky od Nikonu sú v konštrukcii úplne totožné. Rozmery oboch fotoaparátov Z6 aj Z7 sú 134 × 76 × 68 mm. V porovnaní napríklad s vlajkovým DSLR modelom od Nikonu D850 (146 x 124 x 79 mm) sú významne kompaktnejšie. Nikon ale aj pri Z6 a Z7 myslel na ergonómiu a produkty vybavil špeciálnym gripom pre palec a stále relatívne hlbokou rukoväťou, takže zariadenia sa držia pohodlne.

Váha nových modelov je na úrovni približne 675 gramov, pričom DLSR D850 váži približne o 330 gramov viac. Rovnaké zostalo aj umiestnenie a prevedenie ovládacích prvkov, takže aj súčasní používatelia zrkadloviek Nikon nebudú mať žiadny problém si na nové zariadenia zvyknúť.

Rýchly vývoj bezzrkadloviek umožňujú aj čoraz lepšie digitálne hľadáčiky, ktoré nahrádzajú tie fyzické. Aj Nikon pri nových fotoaparátoch Z6 a Z7 využíva pokročilú technológiu, ktorá sa výkonom podľa vyjadrenia spoločnosti dorovnáva riešeniu v DSLR kamerách.

Elektronický hľadáčik v Nikon Z6 a Z7

Obidva nové fotoaparáty sú vybavené elektronickým hľadáčikom s panelom OLED s rozlíšením približne 3 690 000 bodov. Elektronický hľadáčik má približne 100 % pokrytie obrazového poľa a 0,8-násobné zväčšenie a jeho diagonálny pozorovací uhol je približne 37,0°. Hľadáčik využíva optické technológie a technológie spracovania obrazu od spoločnosti Nikom, čo zaručuje čistý obraz a komfort používania porovnateľný s optickými hľadáčikmi.

Autofokus

Ďalším rozdielom medzi DSLR a bezzrkadlovkami je hlasitosť pri fotení. Aj nové modely Nikon Z6/Z7 disponujú veľmi tichou elektronickou uzávierkou. Zdá sa to ako malá výhoda, ale opäť ide o rozšírenie možností fotoaparátov a bezzrkadlovky môžu preferovať napríklad svadobný fotografi. Dôležitým faktorom digitálnej fotografie je tiež autofokus. Tu mali dlho výhodu DSLR fotoaparáty, avšak opäť, vývoj automatického zaostrenia je pri bezzrkadlovkách veľmi rýchly a začínajú ponúkať porovnateľné výsledky.

Zaostrovanie obrazu v nových bezzrkadlovkách Nikon

V obidvoch modeloch, Z 7 aj Z 6, je použitý obrazový snímač CMOS typu „Backside illumination” so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine obrazu (senzora). Model Z 7 má 493 zaostrovacích bodov a model Z 6 ich má 273. To umožňuje široké, približne 90 % pokrytie plochy obrazu zvislo aj vodorovne.

Systém hybridného automatického zaostrovania využíva algoritmus optimalizovaný pre snímač formátu FX, ktorý pri zaostrovaní automaticky prepína medzi automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v obrazovej rovine a automatickým zaostrovaním s detekciou kontrastu.

Stabilizácia obrazu

Novým bezzrkadlovým fotoaparátom od Nikonu nechýba ani vstavaná stabilizácia obrazu. Systém VR vykonáva korekciu pohybu v piatich osiach. Stabilizácia obrazu umožňuje snímať s časmi závierky dlhšími až o 5 expozičných stupňov (EV) než by bolo inak možné. Túto funkciu možno účinne využívať pomocou bajonetového adaptéru FTZ (predáva sa samostatne) aj s objektívmi NIKKOR F.

Výdrž batérie

Jednou z oblastí, kde bezzrkadlovky ešte citeľne zaostávajú za DSLR je výdrž batérie. To sa dá považovať aj za slabšie miesto nových fotoaparátov Nikonu.

Batéria v Nikon fotoaparátoch

Výdrž batérie v modeloch Z6 a Z7 dosahuje hodnotu 310, respektíve 330 snímkov, podľa štandardu CIPA. Pre porovnanie, zrkadlovka Nikon D850 dosahuje v rovnakom teste výkon približne 1840 snímok. Každopádne, výdrž Z7 a Z6 by mala byť v reálnych podmienkach lepšia. Napríklad prví testeri z Dpreview dosiahli na jedno nabitie vyše 1600 fotografií aj s niekoľkými krátkymi 4K videami.

Používatelia si budú môcť zlepšiť výdrž bezzrkadloviek aj vďaka špeciálnemu battery packu MB-N10. Pojme dve nabíjateľné lítium-iónové batérie EN-EL15b, čím účinne zvyšuje počet nasnímaných záberov alebo maximálny čas záznamu videosekvencií (približne 1,8-násobne). Poskytuje rovnakú úroveň odolnosti voči prachu a kvapkajúcej vode ako fotoaparáty Z 7 a Z 6 a bude podporovať nabíjanie prostredníctvom rozhrania USB pri použití nabíjacieho sieťového zdroja EH-7P.

Video

Práve video je ďalšou silnou stránkou, v ktorej majú bezzrkadlové fotoaparáty veľký potenciál. Sú lepšie prispôsobené na snímanie vide, pretože ich čipy ponúkajú vysoký výkon a sú od začiatku vyvíjané pre pokročilé automatické zaostrovanie. Ponuka bezzrkadloviek, ktoré ponúkajú 4K video je širšia a rýchlo rastie.

Video v Nikon bezzrkadlovkách

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 podporujú snímanie plnoformátových videosekvencií nielen v kvalite 4K UHD (3840 × 2160)/30p, ale aj snímanie videosekvencií v kvalite Full-HD/120p. Ešte ostrejšie videosekvencie v kvalite 4K UHD umožňuje snímanie plným odčítaním pixlov (full pixel readout). Okrem toho možno pri snímaní videosekvencií v kvalite 4K UHD a Full-HD využívať funkcie ako Active D-Lighting, elektronická stabilizácia obrazu a „focus peaking”.

Originálny profil N-Log od spoločnosti Nikon možno využívať pri 10-bitovom*2 výstupe HDMI. Veľká farebná hĺbka a 1 300 % dynamický rozsah (12 expozičných stupňov) umožňuje fotoaparátom zaznamenať*3 množstvo informácií z jasných aj tmavých častí záberu pre efektívnejšie úpravy a color grading. Podpora časového kódu uľahčuje synchronizáciu obrazového a zvukového záznamu z viacerých zariadení. Okrem toho možno multifunkčný ovládací prstenec vstavaný v objektívoch NIKKOR Z použiť na tiché a plynulé nastavenie napríklad clony alebo korekcie expozície.

Sekvenčné snímanie

Pri zázname rýchlych akčných záberov je dôležitým faktorom frekvencia sériového snímania. Opäť v tomto smere získavajú prevahu bezzrkadlovky, vďaka výkonným čipom aj menšiemu počtu pohyblivých častí. Rýchle sériové snímanie ponúka model Z7 s frekvenciou 9 fps a model Z6 vďaka nižšiemu rozlíšeniu až 12 fps (Z 6). Nové Nikon-y tak umožňujú zachytiť rýchlo sa pohybujúce objekty. Opäť pre porovnanie, vlajkový model DSLR Nikon D850 ponúka sériové snímanie s frekvenciou 7 fps.

Slot pre pamäťovú kartu

Okrem výdrže batérie môže byť slabinou nových bezzrkadloviek aj možnosti v oblasti úložiska. Nikon Z6 aj Z7 prichádzajú s jediným slotom, ktorý podporuje novší formát pamäťových kariet XQD. Ten ponúka lepšie rýchlosti než SD karty, ale je tiež relatívne drahý. Napríklad 64 GB karta Sony, vyjde podľa porovnávača cien na Slovensku na približne 120 €.

Objektívy

Nie je to len telo fotoaparátu, ale kľúčovou časťou sú aj objektívy, ktorými je možné dosahovať rôzne výsledky. V tomto smere majú obrovskú výhodu DSLR kamery, ktoré sú na trhu výrazne dlhšie a existuje množstvo objektívov na výber. V tomto smere však možno prichádza najväčšia revolúcia od Nikonu. Spoločnosť totiž spolu s bezzrkadlovými fotoaparátmi uviedla na trh tri objektívy a najmä úplne nový bajonet s označením Z, ktorý umožňuje konštruktérom vytvárať objektívy s unikátnymi vlastnosťami.

Pre Nikon je to veľký krok, pretože firma v podstate už od roku 1959 využívala jediný bajonet typu F.

Trojica noviniek pre tento rok

NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S, NIKKOR Z 35 mm f/1,8 S a NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S sú vymeniteľné objektívu radu S. Rad S je novo navrhnutý rad objektívov NIKKOR Z, ktoré dosahujú novú úroveň optického výkonu a stanovujú nové štandardy v oblasti kvality a konštrukcie. Obrazová kvalita týchto objektívov prekonáva konvenčné objektívy so svetelnosťou f/4 a f/1,8. Na najbližšie roky sú pripravené ďalšie novinky, pričom bližšie sme o nich písali v predchádzajúcom článku.

Vývoj objektívu NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct

Spoločnosť Nikon v súčasnosti vyvíja objektív NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct, štandardný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a manuálnym zaostrovaním. Zameraný na maximálny optický výkon bude najvyšším modelom objektívov radu S.

Dôležitým cieľom je tiež dosiahnuť hladké rozostrenie pozadia (bokeh) s plynulými prechodmi a zabezpečiť vynikajúcu reprodukciu bodových svetelných zdrojov, čo umožňuje vytvoriť pôsobivejší, trojrozmerne pôsobiaci obraz.

Cestou k objektívom s úplne novými vlastnosťami sú dve kľúčové vlastnosti bezzrkadloviek od Nikonu. V prvom rade je to vnútorný priemer bajonetu série Z, ktorý dosahuje hodnotu 55 milimetrov. Druhou dôležitou výhodou je veľmi nízka vzdialenosť snímača od príruby bajonetu, ktorá je 16 mm, čo je unikátna hodnota na trhu. Kombináciou týchto vlastností je možné prinášať výrazne viac svetla na snímač a konštruktéri majú zároveň nové možnosti pri stavbe objektívov.

Ani to však nie je všetko. Nikon má totiž riešenie aj pre fotografov, ktorí majú doma výbavu v podobe objektívov s bajonetom F, využívaným v súčasných DSLR kamerách.

Bajonetový adaptér FTZ – hlavné vlastnosti

• Snímanie s automatickou expozíciou alebo kombináciou automatického zaostrovania a automatickej expozície s približne 360 objektívmi NIKKOR F počnúc typom AI

• Umožňuje využiť unikátny charakter objektívov NIKKOR s bajonetom F pri snímaní so špičkovými fotoaparátmi s bajonetom Z

• Stabilizácia obrazu (VR) vo fotoaparáte radu Z je dostupná aj po nasadení objektívu NIKKOR F bez stabilizácie obrazu a je vysoko účinná aj pri snímaní videosekvencií

• V kombinácii s objektívom NIKKOR F so vstavanou stabilizáciou obrazu, stabilizácie obrazu v objektíve a vo fotoaparáte efektívne spolupracujú a spoločne korigujú chvenie fotoaparátu v troch osiach

• Konštrukčné diely adaptéru sú účinne utesnené, aby sa zabezpečila rovnaká odolnosť voči prachu a kvapkajúcej vode ako u objektívov NIKKOR F

• Navrhnutý tak, aby dosahoval nízku hmotnosť a súčasne vysokú odolnosť pre výbornú použiteľnosť ako súčasť kompletného systému

Cena

Nové bezzrkadlovky Nikonu svojimi vlastnosťami teda patria do úplne najvyššej triedy. Aj vzhľadom na cenu sú určené profesionálom a amatérom, ktorí to s digitálnou fotografiou myslia vážne. Uvádzacia cenovka za model Z7 je stanovená na 3429 €, verzia Z6 začína na hodnote 2129 €. Prémiová zrkadlovka Nikon D850 pritom v úvode predaja začínala na úrovni 3900 €.

Ceny objektívov:

  • Nikkor Z 24-70 mm f/4 – 1059 €
  • Nikkor Z 35 mm f/1.8 – 899  €
  • Nikkor Z 50 mm f/1.8 – 629 €
  • adaptér FTZ – 289 €

Nikon má pripravené aj špeciálne akcie pri nákupe setov:

  • Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70 mm f/4 – 3999 €
  • Z7 s adaptérom FTZ – 3599 €
  • Z7 + Nikkor Z 24-70 mm f/4 + adaptér FTZ – 4199 €
  • Nikon Z6 + Nikkor Z 24-70 mm f/4 – 2699 €
  • Z6 s adaptérom FTZ – 2299 €
  • Z6 + Nikkor Z 24-70 mm f/4 + adaptér FTZ – 2899 €
Efektný nástup Nikonu do sektoru prémiových bezzrkadloviek

Nikon tak modelmi Z6 a Z7 skutočne dokazuje, že má v oblasti bezzrkadloviek veľké plány. Možnosti týchto fotoaparátov sa výrazne zlepšujú a dnes vidíme, že podľa špecifikácií v mnohých oblastiach prekonávajú DSLR kamery. Najväčším súperom Nikonu bude v tomto sektore určite Sony, ktorý sa v daných vodách pohybuje už roky. Bezzrkadlové fotoaparáty majú ešte veľký potenciál a a v Nikone ho zosobňuje aj nový bajonet Z, ktorý opäť ponúka ďalšie možnosti. Rozhodne nám teda na trh digitálnej fotografie pribudli v podobe modelov Z7 a Z6 ďalší silný hráči, nad ktorými treba uvažovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú