Fantastický svet J.R.R. Tolkiena opäť ožíva vďaka štúdiu Warner Bros., ktoré sa po úspechu trilógie Pán prsteňov chystá priniesť ďalšie príbehy zo Stredozeme. Na sklamanie nemalej časti fanúšikov je filmový kolos aj tentokrát obmedzený iba na udalosti, ktoré pokrýva knižná séria Pán prsteňov a Hobit, množstvo Tolkienových príbehov tak aj 50 rokov po autorovej smrti zostáva nedotknutých.

Ide predovšetkým o Silmarillion, ktorý detailne pokrýva celú históriu Stredozeme, no pre filmárov je kvôli svojej komplexnosti nesfilmovateľný. Dôvody, prečo Silmarillion nikdy neuvidíme na veľkom plátne, vysvetľujeme v samostatnom článku. Napriek tomu žije nádej, že v prípade získania autorských práv by sme sa v budúcnosti mohli dočkať filmového či televízneho spracovania menej známych, no o to pútavejších Tolkienových príbehov. Tieto by sme videli najradšej.

Príbeh o Berenovi a Lúthien

Fanúšikovia Pána prsteňov si možno spomínajú na pieseň o Berenovi a Lúthien, ktorú v elfskom jazyku spieval Aragorn v prvej časti filmovej trilógie. Odkazy na dvojicu dávnych postáv zazneli aj v nasledujúcom filme Dve veže, kedy o Berenovi a Lúthien rozprávala Arwen svojmu otcovi Elrondovi.

Beren a Lúthien je jeden z najkrajších a najromantickejších príbehov zo Stredozeme, ktorý sa odohráva v čase, keď prví ľudia v Tolkienovom svete ešte len prichádzali na svet. Patril k nim aj Beren, ktorý žil v Dorthonione, divočine na severovýchode Beleriandu. Lúthien bola napoly elfka, napoly božská bytosť Maia a dcéra rešpektovaného kráľa Thingola.

Amazon Studios

Keď sa Beren stretol s Lúthien, bola to láska na prvý pohľad. Beren bol fascinovaný jej krásou a umením spevu, ktorými bola Lúthien známa. Lúthien bola zase ohromená Berenovou odvahou a rozhodnosťou. Láska dvojice však nemala budúcnosť, keďže elfovia boli nesmrteľní a nesmeli sa s ľuďmi zväzovať.

Dvojica sa napriek tomu rozhodla dať ich láske šancu, čo nebolo po vôli kráľovi Thingolovi. Kráľ sa preto rozhodol zadať Berenovi nesplniteľnú úlohu – ak si chce niekedy Lúthien vziať za ženu, musí mu doniesť Silmarily, najkrajšie a najvzácnejšie drahokamy, aké Stredozem kedy videla, ktoré zdobia korunu Temnému pánovi Morgothovi.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú