To, o čom sa v zákulisí šepkalo už dávnejšie, je konečne skutočnosťou. Legendárne fantasy Pán prsteňov sa vráti v podobe viacerých celovečerných filmov. Štúdio Warner Bros. získalo práva na sfilmovanie vybraných diel J.R.R. Tolkiena a už usilovne pracuje na nápadoch, ako nové príbehy zo Stredozeme divákom predstaví.

Teórie o možnom zasadení ďalších filmov nenachádzajú konca, isté však je, že Warneri budú pri nápadoch obmedzení iba na udalosti z kníh Pán prsteňov a Hobbit, na ktoré získali vysielacie práva. Aj napriek dobrým správam, množstvo fanúšikov fantasy zostáva sklamaných. Najveľkolepejšie Tolkienovo dielo sa totiž na veľké plátna ani 50 rokov po vydaní naďalej nedostane.

Inšpiroval sa ním aj tvorca Hry o tróny

Pán prsteňov a Hobbit dnes patria k najväčším klasikám žánru fantasy. Skalní nadšenci Tolkiena ale dobre vedia, že udalosti zmienených sérií sú len kvapkou v mori v porovnaní s veľkolepým dielom Silmarillion, ktoré predstavuje komplexnú históriu Stredozeme a ďalších krajov rozsiahleho univerza.

Príbeh Silmarillion detailne pokrýva udalosti vytvorenia fantasy sveta, v ktorom sa odohrávajú najrôznejšie príbehy od počiatku vekov. Tolkien na knihe začal pracovať ešte v roku 1917, dávno pred napísaním Hobbita a trilógie Pán prsteňov. Svoje veľdielo potom zveľaďoval takmer 50 rokov.

TMDB

Jeho vydania sa slávny autor napokon nedočkal. Silmarillion bol vydaný 4 roky po Tolkienovej smrti v roku 1977, kedy ho na základe autorových zápiskov a vlastných bohatých vedomostí dokončil a publikoval jeho syn Christopher.

Odvtedy sa Silmarillion stal jedným z najdôležitejších fantasy diel vôbec, ktoré inšpirovalo nespočetné množstvo ďalších autorov – okrem iných napríklad George R.R. Martina pri písaní Piesne ľadu a ohňa, na ktorom bol neskôr postavený aj seriálový megahit Hra o tróny.

Vysnívané fantasy
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP