Jeden z najočakávanejších seriálových projektov súčasnosti, seriálový Pán prsteňov, za ktorým stojí štúdio Amazon, nemusí v produkcii napredovať tak hladko, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Nakrúcanie na Novom Zélande síce prebieha bez zdržaní, objavujú sa však správy o odchode hercov i viacerých uznávaných odborníkov.

Ako potvrdzuje IndieWire, miliardový projekt Amazonu pred pár dňami opustil herec Tom Budge, ktorý sa s fanúšikmi i filmármi rozlúčil príspevkom na Instagrame. Nie je síce jasné, akú veľkú rolu mal Budge v seriáli zastávať, isté ale je, že tvorcovia sa pri jeho postave rozhodli ísť iným smerom a ďalej s hercom nepočítajú.

Budge svoju skúsenosť označil za veľmi náročnú a nezvyčajnú, čo v preklade znamená, že sa s Amazonom nerozišiel v dobrom, zároveň však podľa očakávaní všetkým stranám poďakoval za spoluprácu a praje im všetko dobré.

Je ich viac

Za normálnych okolností by správa o odchode neznámeho herca nevzbudzovala príliš veľa pozornosti, Den of Geek však upozorňuje na skutočnosť, že Budge nie jediným, kto projekt v blízkej minulosti opustil.

Prečítaj si aj
Záplava zbytočností. Na Netflix príde takmer 200 filmov a seriálov, väčšina za nič nestojí. Tu je zoznam a výber najlepších

Ešte v lete minulého roka od seriálu odstúpila jedna z jeho hlavných postáv, britský herec Will Poulter. V tomto prípade však dôvodom nebola žiadna senzácia, ale nabitý program, kvôli ktorému umelec nemohol pri Pánovi prsteňov zostať.

Omnoho väčšiu pozornosť budí odchod Johna Howea, ktorý je známym ilustrátorom máp v Tolkienových knihách. Howe sa v úlohe hlavného koncepčného dizajnéra podieľal aj na vzniku oscarovej filmovej trilógie Pán prsteňov pod vedením Petera Jacksona, Amazon však podľa The One Ring služby umelca viac nepotrebuje.

Amazon

To isté platí aj o ďalšom uznávanom odborníkovi na populárne fantasy univerzum, Tomovi Shippeym. Ten je považovaný za jedného z popredných svetových akademických vedcov o dielach J. R. R. Tolkiena, o spisovateľovi napísal niekoľko kníh i viacero vedeckých prác.

Shippey sa mal na seriáli spolupodieľať v úlohe odborného poradcu, nakoniec sa však jeho názory nestretli s pochopením a od projektu v nepriateľskej atmosfére odišiel.

Spoluprácu s Amazonom rozviazal aj Bryan Cogman, ktorý napísal scenár k 11 epizódam Game of Thrones. Oceňovaný scenárista na Pánovi prsteňov pôsobil v role spoluproducenta, od projektu ale ešte pred dokončením pilotného dielu náhle odstúpil.

Varovný prst?

Odstúpenia hercov i filmových tvorcov od rozpracovaných projektov kvôli rôznorodým víziám nie sú vo filmovom svete žiadnou raritou a dejú sa prakticky neustále. Odchod dvoch uznávaných odborníkov na Tolkienove univerzum však naznačuje, že vízia Amazonu sa môže od pôvodnej myšlienky autora citeľne odlišovať.

New Line Cinema

Čítal si už? 
Seriálový Pán prsteňov od Amazonu naberá na sile, pridáva sa postava z Game of Thrones

Pripomeňme, že Amazon za 250 miliónov dolárov získal práva na sfilmovanie tzv. Druhého veku, ktorý trval takmer 3 500 rokov, no Tolkien sa o ňom v knihách zmieňoval len veľmi striedmo.

To dáva tvorcom pri tvorbe príbehov voľnú ruku, zároveň sa Amazon zmluvne zaviazal, že v univerze nezmení žiadne z jeho známych udalostí. Viac v našom obsiahlom samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú