Doterajšie palivové články pre výrobu elektriny nie sú príliš ideálne kvôli svojim vysokým cenám. Energetický priemysel tak potreboval nový typ článku, ktorý by priniesol nové možnosti pri vhodnejších podmienkach, čo sa teraz podarilo splniť vedcom z Technologického inštitútu v Georgii. Palivový článok novej generácie využíva metán, pričom so špeciálnym katalyzátorom pomáha vytvárať vodík a pracuje pri nižšej teplote ako spaľovacie motory.
Obrovský prielom vo vývoji palivových článkov odhalil svoj potenciál, ktorý môže byť v budúcnosti využitý v mnohých odvetviach. Za všetkým stoja vedci, ktorým sa podarilo vytvoriť palivový článok pracujúci s metánom už pri teplote 500 °C. Pri doterajších článkoch sme sa stretávali s pracovnou teplotou od 750 °C až do 1 000 °C. Tento objav je tak nesmierne dôležitým krokom vpred, čo vedci odhalili aj v publikácii časopisu Nature.
Objav s ohromným potenciálom
Nižšia pracovná teplota článku s metánom môže ušetriť množstvo financií vynakladaných na špeciálne technológie pre prevádzku palivových článkov a nie je vylúčené, že sa v budúcnosti dostane aj do komerčného využitia. V tejto sfére by sa mohol nový článok uplatniť pri napájaní domácností, alebo dokonca aj elektromobilov. Vedci totiž veria, že dokážu vyvinúť jednotky, ktoré by s týmto zdrojom dokázali produkovať elektrickú energiu.

Vedci našli účinný spôsob pre boj s mrazom. Termopasca je revolučným počinom v priemysle
Nižšia pracovná teplota 500 °C má pritom výhody aj v oblasti materiálov, kde je možné zvoliť lacnejšie a dostupnejšie kovy, ktoré takéto teplo znesú. Nový palivový článok je však ešte jednoduchší ako tie doterajšie a nevyžaduje pri svojom fungovaní ani parný reformátor, ktorý je v iných prípadoch nevyhnutný pre premenu metánu a vody na vodík. Celý článok by pritom prekvapil aj svojou veľkosťou a prišiel v rozmeroch približne rovnakých ako má krabica od topánok. K tomu však treba pripočítať ešte ďalšie technologické zariadenia, ktoré by umožnili výrobu elektriny.
Sľubná budúcnosť
Víziou vedcov do budúcnosti je, aby si mohli ľudia takýto zdroj energie nainštalovať doma jednoducho ako bežný ohrievač vody. Týmto novým objavom by sa tak mohli stať milióny domácností či podniky energeticky nezávislými a vznikol by systém „distribuovanej generácie“, ktorý by podporili mnohí investori. Výroba vodíka v samostatných palivových článkoch len pomocou metánu je tromfom, ktorý môže zmeniť budúcnosť energetiky, alebo tiež elektromobilov.
Teraz čítajú

PRIPOMIENKA Nová Škoda Fabia odhaľuje detaily: Takéto motory a technológie dostane, bude ale priestrannejšia aj bezpečnejšia

Obrovský bezpečnostný pokrok. Podmorský kábel Google využili na detekciu zemetrasenia, pri testoch fungovali príkladne

Peugeot zmenil svoje logo. Symbolizuje zameranie sa na väčšiu eleganciu a prioritu elektrifikácie

ZAUJÍMAVÉ KVÍZ: Temná stránka technologických firiem - poznáš všetky tieto kontroverzné produkty Apple, Samsungu a ostatných?

Starlink internet čakajú veľké novinky: Väčšinu Zeme pokryjú signálom do konca 2021, rýchlosť sa zdvojnásobí
Články, ktoré hýbu svetom

Existencia vesmírnych hurikánov definitívne potvrdená. Jeden bol nad severným pólom

Najsledovanejšie medzi Slovákmi: Toto sú teraz najväčšie filmové a seriálové hity na HBO GO a Neflixe

Slovensko spoznalo TOP 10 rastlinných produktov, ktoré sú potravinami budúcnosti. Zahlasovať za svojho favorita môžeš aj ty

Majitelia tatranskej reštaurácie s 23-ročnou históriou: Zadlžujeme sa a pomoc od štátu je pomalá, je to likvidačné
