Čínske vesmírne observatórium Insight-HXMT, ktoré sa do prevádzky dostalo len v roku 2017, objavilo doposiaľ to najsilnejšie magnetické pole vo vesmíre. Nový rekord vysoko presahuje predchádzajúci, o ktorý sa taktiež postaral Insight-HXMT, keď v roku 2020 oznámil detekciu magnetického poľa o sile 1 miliardy Tesla. Na tému upozornil v tlačovej správe portál Phys.

Najsilnejšie magnetické pole vo vesmíre

Ako sme ťa informovali v samostatnom článku, v tej dobe observatórium zaznamenalo cyklotrónový rezonančný rozptyl s hodnotou 90 kilo-elektrónvoltov, čo zodpovedá magnetickému poľu s veľkosťou až jednej miliardy Tesla.

IHEP

Najnovšie sa medzinárodnému tímu vedcov podarilo prostredníctvom Insight-HXMT zaznamenať v röntgenovej dvojhviezde Swift J0243.6+6124 cyklotrónovú rezonančnú čiaru s energiou 146 keV, čo zodpovedá magnetickému poľu o sile viac ako 1,6 miliardy Tesla.

Samotnú röntgenovú dvojhviezdu, alebo röntgenový binárny systém tvorí neutrónová hviezda s jej sprievodnou hviezdy. Vplyvom silnej gravitácie neutrónovej hviezdy je vyčerpávaný plyn z jej sprievodcu, ktorý padá smerom k neutrónovej hviezde a vytvára akrečny disk.

Horúca plazma víriaca v akrečnom disku padá na neutrónovú hviezdu pozdĺž jej magnetických siločiar, vďaka čomu sa z jej povrchu uvoľňuje extrémne silné röntgenové žiarenie. V dôsledku rotácie pulzaru potom dochádza k pravidelným röntgenovým pulzom, ktoré dokážeme pozorovať, respektíve detegovať aj zo Zeme.

Hneď niekoľko prvenstiev

Vzhľadom na správanie tohto astronomického objektu ide o typ neutrónovej hviezdy známy ako „röntgenový akrečny pulzar“. V tomto konkrétnom prípade je však pulzar natoľko žiarivý, že niekoľkonásobne prevyšuje svietivosť obvykle pozorovaných „röntgenový akrečny pulzarov“. Preto bol zaradený do kategórie ultra-žiarivých pulzarov.

Obrázok vystihujúci pád dvoch bielych trpaslíkov do gravitačného poľa pulzara PSRJ0337+1715. Zdroj: Bill Saxton/NRAO/AUI/NSF

Doposiaľ bolo objavených iba niekoľko ultra-žiarivých pulzarov, pričom všetky z nich sa nachádzajú mimo Mliečnej dráhy. Hoci vedci predpokladali, že tieto druhy pulzarov majú extrémne silné magnetické polia, až doposiaľ sa to nepodarilo priamo zmerať.

V novej štúdii publikovanej v žurnále Astrophysical Journal Letters sa však tímu vedcov konečne podarilo vykonať prvé podrobné širokopásomové pozorovanie záblesku ultra-žiarivého pulzaru. To pomohlo detegovať aj jeho cyklotrónovú absorpčnú čiaru s energiou 146 keV, čo ako sme spomínali, zodpovedá magnetickému poľu o sile viac ako 1,6 miliardy Tesla.

Vo výsledku tak štúdia predstavila nielen najsilnejšie zaznamenané magnetické pole vo vesmíre, ale aj vôbec prvé priame meranie magnetického poľa na povrchu neutrónovej hviezdy. Štúdia tiež potvrdila, že štruktúra magnetického poľa neutrónovej hviezdy je oveľa komplikovanejšia, než sme si doteraz mysleli.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP