Za nepriateľskou líniou

Veľkým filmárskym projektom na Slovensku bola aj akčná vojnová dráma Za nepriateľskou líniou. Zahrala si v nej hviezdna hollywoodska dvojica, legendárny Gene Hackman a Owen Wilson, ktorý svoj tradičný komediálny charakter tentokrát vymenil za postavu vojenského poručíka zostreleného nad nepriateľským územím. Takýmto teritóriom sa pre filmárov stali viaceré slovenské lokality pri Žiline a Martinských holiach.

Okrem malého kamea viacerých slovenských hercov sa vo filme objavil aj martinský vojenský útvar, ktorý si zahral srbských vojakov. Ikonická je aj záverečná akčná scéna filmu s obrovskou sochou anjela v pozadí, z ktorej hlavný hrdina musí preskočiť na vrtuľník, zatiaľ čo mu je v pätách nepriateľská armáda. Socha anjela bola vytvorená ako rekvizita a po natáčaní bola darovaná obci Háj, kde sa týči dodnes.

Youtube/úprava redakcie

Červená volavka

Tvorcov amerického trileru Červená Volavka viac než historické kostoly, hrady či krásna príroda zaujala socialistická architektúra Bratislavy. Tá poslúžila pre vytvorenie kulís zobrazujúcich chladnú podobu Moskvy.

Vo filme si tak divák môže všimnúť skvosty ako pyramídovú budovu Slovenského rozhlasu, Istropolis, či Petržalské sídlisko. Obyvatelia hlavného mesta tak mohli počas pár dní natáčania stretnúť medzi panelákmi hviezdy Jennifer Lawrence či Jeremyho Ironsa.

Americká herečka sa vo filme zhostila úlohy femme fatale špiónky KGB, ktorej hlavným cieľom je dostať sa pod kožu americkému dôstojníkovi CIA v podaní ďalšieho špičkového herca Joela Edgertona.

Špionážny triler sa vďaka svojej údernosti a prvkami romantiky stal príjemným a originálnym príspevkom do zbierky filmov zasadených do obdobia studenej vojny a kvalitatívne sa dá označiť ako jeden z najlepších, ktorý sa v modernej dobe natočil na našom území.

Youtube/Pinterest/úprava redakcie

Marco Polo

Netflix predstavil v roku 2014 seriál Marco Polo, ktorý sa mal pridať na vlnu vtedajších úspešných ság ako Hry o Tróny alebo Vikingovia. Tradičné prvky ako zrada, intrigy a scény plné sexu a násilia, tvorcovia zasadili do neopozeraného a atraktívneho prostredia Ďalekého východu, kde sledujeme odvážnu odyseu Marca Pola na pozadí konfliktu dvoch súperiacich ríš, mongolskej a čínskej.

Určite nezmeškaj
Netflix minul u nás milióny eur. Slovensko je pre svet „neopozeraná“ krajina, chýbajú nám však filmové ateliéry (rozhovor)

Americkí tvorcovia si pre natáčanie scén z ázijského dobrodružstva vybrali práve Slovensko a známa produkčná spoločnosť Weinstein Company sa tu vtedy rozhodla preinvestovať viac než 2,1 milióna eur. Zahraničný štáb, ktorý tvoril viac ako 350 dobrovoľníkov a 120 komparzistov, využili pre natáčanie viaceré slovenské známe lokality vo Vrátnej, Slovenskom raji či Súľovských vrchoch.

Netflix/Pinterest/úprava redakcie

Dračie srdce

Slovenské prírodné lokality učarovali v roku 1996 aj producentskému tímu režiséra Roba Cohena (Rýchlo a zbesilo, XxX), ktorý si pre svoje dobrodružné fantasy vybral viaceré známe lokality ako Čachtický hrad, Strečno alebo Spišský hrad, ktorý vo filme obklopilo dokonca more.

Fanúšikovia si tak mohli užiť prelety digitálneho draka nad viacerými dominantami slovenskej histórie v príjemnom príbehu so skvelou hudbou a vizuálnym spracovaním, za čo si film vyslúžil aj nomináciu na Oscara. Dračie srdce zároveň potiahla svojím talentom skvelá dvojica hercov Dennis Quaid a už nebohá legenda Sean Connery, ktorý prepožičal svoj hlas aj hlavnej postave – drakovi.

Youtube/Pinterest/úprava redakcie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú