Vycvičili najlepšiu umelú inteligenciu na svete? Možno, no nástroje AI je potrebné vnímať v širšom kontexte a najmä v uplatnení, keďže nemôžeme porovnávať neporovnateľné. Microsoft sa pochválil veľkolepou novinkou, po ktorej si mädlia ruky spravodajské agentúry Spojených štátov amerických. Informovali o tom portály Futurism a Bloomberg.

Premiérovo bez internetu

Spoločnosť Microsoft vyvinula nový generatívny model AI založený na technológii GPT-4, ktorý je nezávislý od pripojenia na internet a funguje offline. Do verejnej sféry však s určitosťou tak ľahko nezamieri, keďže práve odpojenie od siete je hlavným princípom jeho využitia. 

Cieľom tohto výkonného modelu je totiž poskytnúť spravodajským agentúram USA bezpečný spôsob analýzy prísne tajných informácií bez akéhokoľvek rizika úniku údajov. Americké agentúry dlho hľadali produkt, ktorý by bol podobný modelu ChatGPT, no jedným z hlavných problémov AI v súčasnosti je jej bezpečnosť, čo si Američania dobre uvedomovali.

Problém okolo neúmyselného šírenia citlivých údajov prostredníctvom chatbotov AI je starý ako samotná technológia. Vedúci predstavitelia niektorých najväčších spoločností už dlho varujú svojich zamestnancov pred využívaním tejto technológie, pričom uvádzajú riziko úniku citlivých alebo chránených informácií. Potreba utajenia je však v porovnaní s týmito zamestnancami niekoľkonásobne vyššia pri narábaní s tajnými informáciami spravodajského charakteru.

Vyvíjali ho 1,5 roka

William Chapell, hlavný technologický riaditeľ Microsoftu pre strategické misie a technológie, sa pre agentúru Bloomberg vyjadril, že ide o prvý izolovaný systém, ku ktorému bude mať prístup len vláda USA, a to cez špeciálnu sieť. Microsoft údajne strávil posledných 18 mesiacov vývojom tohto špecializovaného „špionážneho“ modelu GPT-4.

Model GPT4 umiestnený v cloude je statický, čo znamená, že dokáže čítať súbory, ale neučí sa z nich a ani z otvoreného internetu. Týmto spôsobom môže americká vláda udržať svoj model „čistý“ a zabrániť tomu, aby sa tajné informácie dostali do platformy.

„Preteky v získaní generatívnej AI do spravodajských údajov sú v plnom prúde a krajina, ktorá túto technológiu využije ako prvá, vyhrala. Chcem, aby sme to boli my,“ povedal zástupca riaditeľa CIA pre Transnational and Technology Mission Center Sheetal Patel počas konferencie, ktorá sa uskutočnila minulý mesiac.

Predtým, ako budú môcť spravodajské agentúry využívať najnovšiu AI spoločnosti Microsoft,  ju najskôr bude musieť otestovať a akreditovať spravodajská komunita. Bloomberg tvrdí, že o využitie generatívnej technológie AI sa zaujíma predovšetkým CIA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú