Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Umelá inteligencia neporáža ľudí len v strategickej hre Go, ale tiež v reálnom svete. Podľa výskumníkov z čínskej armády totiž súboj medzi dronmi ovládanými umelou inteligenciou a dronmi ovládanými človekom dopadol práve v prospech strojov. Na tému upozornil portál South China Morning Post.

Súboj človeka s umelou inteligenciou

Umelá inteligencia pri tomto súboji ukázala nielen vynikajúci výkon v boji, ale tiež nechávala svojho ľudského súpera v neustálom šachu.

Tieto správy prichádzajú len mesiac po tom, ako armáda Spojených štátov uviedla, že vykonala niekoľko testovacích misií a bojových cvičení na stíhačke F-16 riadenou umelou inteligenciou.

Kyle Brasier/U.S. Air Force

Ako sme informovali aj v samostatnom článku, Lockheed Martin v spolupráci s armádou USA vyvíja jedinečnú verziu F-16, ktorá dokáže lietať pomocou umelej inteligencie, v poslednom teste dokonca dokázala experimentálna stíhačka X-62A VISTA (upravená F16D) letieť pomocou umelej inteligencie vyše 17 hodín.

Ako píše Futurism, podľa čínskych vojenských výskumníkov bol dron ovládaný umelou inteligenciou nesmierne účinný a v prvom skutočnom manévrovom vzdušnom súboji na blízko (close-range dogfight) porazil ľudského protivníka v priebehu 90 sekúnd.

Odborníci svoj výskum publikovali v žurnále Acta Aeronautica et Astronautica Sinica.

„Éra leteckých súbojov, v ktorých bude kráľom umelá inteligencia, je na obzore,“ píšu výskumníci.

Ako to prebiehalo?

Podľa dostupných informácií celý súboj prebiehal v reálnom čase, pričom jedno malé bezpilotné lietadlo s pevnými krídlami bolo ovládané umelou inteligenciou a druhé ovládal človek diaľkovo zo zeme.

Keď sa začal súboj, ľudský pilot urobil prvý krok, čím chcel v súboji získať výhodu. Stroj s AI však jeho úmysel dokázal predpovedať, urobil uhýbný manéver a prilepil sa za svojho súpera.

Ľudský pilot sa lietadla s AI snažil zbaviť pomocou rôznych manévrov (napr. rolling scissors – náhle spomalenie a zmena kurzu), ale neúspešne. Ľudský pilot sa jednoducho svojmu súperovi nedokázal vyrovnať.

„Lietadlá s funkciou autonómneho rozhodovania môžu úplne prekonať ľudí, pokiaľ ide o rýchlosť reakcie. Navyše, AI sa nemusí obávať rôznych zlyhaní, s ktorými sa potyká človek, ako je strata kyslíka v mozgu, alebo strach zo smrti,“ uvádza sa v štúdii.

Netreba tiež zabúdať ani na to, že už v roku 2020 umelá inteligencia spoločnosti Heron Systems porazila pilota stíhačky F-16 v piatich vzájomných súbojoch z piatich, pričom skúsenému pilotovi nedala šancu. Vtedy však šlo „len“ o simuláciu a nie súboj v reálnom svete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú