banner-note-7
Android je už dlhú dobu najpoužívanejší operačný systém na smartfónoch. Systém od Google sa stále neprestal rozrastať a neustále poháňa viacej zariadení, čo dokazujú aj najnovšie štatistiky. Naďalej sa mu darí vytláčať konkurenciu v podobe iOS z trhu.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

OS Android v druhom kvartáli 2016 používa až 86,2% smartfónov, čím si oproti rovnakému obdobiu minulého roka prilepšil presne o 4%. Druhý najpoužívanejší je iOS, ktorý si pohoršil a patrí mu už len 12,9%. Priepastne za ním sa drží Windows, ktorý z roka na rok klesol z 2,5% na 0,6%. Blackberry si uchmatol 0,1% a ostatné operačné systémy zdieľajú zostávajúcich 0,2%.

Android_2Q2016

Zdroj informácií: Gartner

Veľkým činiteľom neúspechu operačného systému od Microsoftu je fakt, že produkuje málo zariadení. Kým výrobcovia Android zariadení doslova chrlia nové modely každú chvíľu, Microsoft a jeho partneri vydávajú nové Windows zariadenia len striedmo. Ospravedlňujúce to však rozhodne nieje. Najväčší problém má OS Windows s malou podporou vývojárov. Veľa aplikácií, na ktoré ste zvyknutý z Androidu alebo iOS, by ste tu hľadali márne.

Samsung Galaxy S7 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Najviac zariadení v sa podarilo predať Samsungu. Z koláča si odrezal 22,3%, s ktorými si proti minulému roku mierne prilepšil. Za ním sa opäť drží Apple s 12,9%. Nasledujú tri veľké spoločnosti z Číny. Prvým z nich je Huawei, ktorý má 8,9% podiel. Po ňom ide Oppo, ktoré zažilo raketový nárast. Oproti druhému kvartálu 2015 vzrástli predaje o 129%. Výrobca za to vďačí veľkej úspešnosti modelu R9, ktorý mu zabezpečil 5,4% podiel, čím predbehol Xiaomi. Xiaomi sa umiestnilo na 5. priečke predajnosti smarfónov. Zažilo menší prepad a z minuloročných 4,7% má už len 4,5%. Ostatní výrobcovia zaznamenali taktiež malý úpadok. Patrí im už len 46%.

Android_2Q2016-2

Zdroj informácií: Gartner

Aj keď Samsung pred svojím americkým konkurentom vedie takmer o 10%, dôvod na oslavu to určite nie je. Portfólio Samsungu je neskutočne obrovské a vybrať si môže naozaj takmer každý. Apple ponúka len pár modelov za ceny, ktoré nie sú každému sympatické a predsa sa mu podarilo predať viac ako polovicu toho, čo predal Samsung.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
67%
Páči sa mi to
33%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Tobiáš Bakoš
Som študent strednej priemyselnej školy v Dubnici. O operačný systém Android som sa začal zaujímať v okamihu, keď som s ním prišiel do kontaktu v mojom prvom smartfóne. Kúpou Xiaomi Mi3 som začal venovať pozornosť aj čínskym značkám smartfónov. Vo voľnom čase rád počúvam hudbu alebo čítam knihy.