Čínsky výrobca Oppo na MWC 2017 predstavil revolučnú technológiu mobilných fotoaparátov. Ak ti náhodou táto správa unikla, tak pripomenieme, že sa jedná o takzvaný „OPPO 5x Dual Camera Zoom“, čo je technológia umožňujúca päťnásobné optické priblíženie a zároveň zabijak vytŕčajúcich fotoaparátov zo smartfónov. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

V tom čase bola technológia iba predstavená a výrobca ju reálne nepredviedol. To sa ale na prebiehajúcom MWC 2017 v Barcelone zmenilo, keďže Oppo vystavilo prototypy smartfónov s päťnásobným optickým zoomom. Na fotografiách môžeš vidieť ako vzhľad fotoaparátu, tak aj excelentný 5x zoom v reálnych podmienkach.

oppo 5x dual camera zoom
zdroj fotografie: Vlad Savov / The Verge

Výrobca sa snažil využiť šírku smartfónu, aby fotoaparát vyžadoval menej miesta a tým pádom nevytŕčal, ako je tomu pri mnohých dnešných tenkých smartfónoch. Zloženie fotoaparátu pripomína periskop a ak by si chcel vedieť, ako táto technológia funguje, určite si prečítaj tento článok. Bude zaujímavé sledovať, ako sa táto technológia vyvinie, kedy sa na trh dostane prvý komerčne predávaný smartfón a či sa ňou budú „inšpirovať“ aj iné spoločnosti.

nenechaj si ujsť
Oppo má brilantné riešenie pre vytŕčajúce fotoaparáty v smartfónoch

oppo 5x dual camera zoom
zdroj fotografie: Vlad Savov / The Verge

Oppo pre istotu už podalo okolo 50 patentov pre fotoaparát v štýle periskopu. Povedzme si ale na rovinu, ak tento dychberúci 5x zoom ľudí zaujme, ostaté spoločnosti ho tak či tak skopírujú. LG aj Huawei predstavili na MWC svoje vlajkové lode s vylepšenými duálnymi fotoaparátmi, Sony predstavilo Xperiu XZ Premium s 960 fps spomaleným videom a ešte koncom marca na rad príde Samsung s Galaxy S8-čkou. Ak by riešenie od Oppo prekonávalo kvalitu fotoaparátov vyššie spomínaných smartfónov, konkurencia (minimálne v Číne) by mohla mať vážne problémy.

zdroj fotografií: Vlad Savov / The Verge

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
10%
Páči sa mi to
30%
Chcem to
50%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
10%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.