Ochrana súkromia v smartfónoch býva často veľmi citlivou témou. Aj samotní tvorcovia operačných systémov Google a Apple sa snažia svojich používateľov čo najviac ochrániť pred zneužitím ich údajov. Aj keď sa z času na čas objaví kauza o zbieraní údajov, vo väčšine prípadov ide o anonymné štatistiky, ktoré majú daný systém vylepšiť.
Vždy to však býva aj v podmienkach, ktoré každý na začiatku odsúhlasil a povedzme si na rovinu, len málokto si ich celé prečíta.Pre tých, ktorím ani toto nestačí, vznikol nový projekt, ktorý sa snaží zaujať na známom crowdfunding portáli Kickstarter. Je ním nový operačný systém založený na Androide, ktorý kladie dôraz predovšetkým na súkromie.
Vychádza z LineageOS
Za vývojom stojí Gaël Duval, ktorý spoločne s ďalšími dvomi vývojármi vytvoril systém Eelo. Ako sám hovorí, Google sa stal príliš veľkým a zbiera od náš príliš veľa informácií, aby nám mohol posunúť relevantnú reklamu. To je aj hlavný dôvod, ktorý stal za zrodením myšlienky vytvoriť operačný systém, ktorý toto všetko eliminuje.
Vytvorenie systému od úplného začiatku by vyžadovalo veľa úsilia a času. Preto využil už existujúci systém LineageOS. Ten disponuje otvoreným zdrojovým kódom a Duval ho len vylepšil ako po stránke bezpečnosti, tak aj po vizuálnej.

Podobnou stratégiou ochrany súkromia sa vybrala aj spoločnosť BlackBerry, ktorá sa však postupne dostala do úzadia a aj keď predstaví nejaké zariadenie, nedokáže osloviť masy ľudí. Hlavnou výhodou Eelo je to, že sa jedná o samostatný operačný systém, ktorý si môže ktokoľvek nainštalovať na svoj Android smartfón. Nie je tak viazaný len na nejaké konkrétne zariadenie.
Žiadne Google služby
Keďže hlavný problém bol v tom, že Google o nás zbiera až príliš veľa informácií, Eelo neobsahuje aplikácie Google Play, služby Google Play a ani služby Google. Namiesto toho sa tam bude nachádzať vlastný eelo store, ktorý ponúkne bezplatné aplikácie. Služby Google zas nahradí MicroG, open-source implementácia vlastných knižníc a aplikácií spoločnosti Google. Magisk Manager sa bude zas zaoberať softvérom, ktorý používa bezpečnostné rozhranie Google SafetyNet.

O vyhľadávanie sa postará jeden z prehliadačov DuckDuckGo, alebo Qwant. Použitý bude aj systém DNS (Quad 9 Domain Name System), ktorý blokuje prístup k známym škodlivým lokalitám, pričom zachováva súkromie používateľa.
Nenechaj si ujsť!
Google vybudoval nového pomyselného trójskeho koňa, aby sa dostal do nášho života
Či tento systém uspeje je zatiaľ otázne. Prvý krok má však už splnený. Projektu sa podarilo s náskokom vyzbierať požadovaných 30 000 dolárov, v kampani na Kickstarteri. Zbierka pritom ešte potrvá 15 dní. Ak všetko pôjde tak ako má, systém Eelo by mohol byť predstavený už v marci tohto roka. Dal by si tomuto systému šancu? Do komentára môžeš uviesť svoj názor.
Teraz čítajú

Spojené arabské emiráty rapídne napredujú vo vesmírnom programe. Po Marse sa chcú dostať aj na Mesiac

Ďalší historický úspech za nami: Vesmírna loď predĺžila životnosť zomierajúcemu satelitu o roky

AKTUÁLNE Koncernová trojička kompletná. Audi predstavilo Q4 e-tron, luxusného bratranca Škody Enyaq a ID.4, ktorý cenou milo šokuje

RECENZIA RECENZIA: Legendárny Abe čelí teroru a vracia v novom dobrodružstve. Opäť je skvelý

Obrovský míľnik pre kryptomeny. Coinbase oficiálne vstúpil na burzu, bitcoinu pomôže do rekordných výšin
Články, ktoré hýbu svetom

Neradno sa zahrávať: Policajti zaklopali mladému „internetovému hrdinovi“. Jeho hoax už zdieľali vyše 2000-krát

Z garáže na automobilový piedestál. Z Rimacu sa stáva etalón elektromobility, začne budovať nové futuristické sídlo za stovky miliónov eur

Tisíce ľudí sa búria proti spaľovaniu zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensku. Výsledok mnohých šokuje

Šimon Šicko: Politici s falošnými diplomami by v mojom svete prežili presne 2 minúty
