Google už dávno nie je len nástroj na vyhľadávanie informácií. Vytvoril najpoužívanejší operačný systém a v posledných rokoch sa z neho stal aj výrobca zariadení.

Poslednou úspešnou inštanciou bolo určite predstavenie novej generácia Pixel smartfónov. Aj napriek tomu, že nepôsobia príliš vábne, ich väčšina ľudí hodnotí kladne. Okrem smartfónov však boli predstavené aj ďalšie zariadenia, ako bezdrôtové slúchadlá, inteligentné reproduktory Google Home či vylepšený VR headset.

Kam tým Google smeruje?

Už raz sa Google pokúšal stať aj výrobcom hardvéru, no veľký úspech nezaznamenal. Aj keď mu nemožno odoprieť fakt, že spoločnosť momentálne ponúka špičkové zariadenia, trh je v tomto prípade presýtený mnohými ďalšími výrobcami a len ťažko by Google v takejto konkurencii dokázal výrazne preraziť. Oprieť  sa pritom dá o množstvo predaných smartfónov Pixel prvej generácie, ktorých bolo len niečo viac ako jeden milión. Pre porovnanie, rovnaký počet predá Apple za pár dní.

Z finančného hľadiska je tak nezmysel, aby sa spoločnosť púšťala do podobných činov v plnom nasadení. Príjem z reklamy totiž dosahuje oveľa vyššie sumy.

Google vidí AI ako svoj ďalší Android

Nie však ako operačný systém, ale ako začiatok ďalšieho gigantického projektu. Veľkú časť slávy na tlačovom podujatí, kde boli predstavené zariadenia Pixel 2, zožal aj inteligentný asistent od Googlu. Niet pochýb o tom, že sa za poslednú dobu tento asistent výrazne zlepšil a nemá problém konkurovať Siri či Alexe od Amazonu.

Jeho výhodou je hlavne to, že môže čerpať z informácií, ktoré spoločnosť zhromaždila z histórie vyhľadávania, či Gmail účtov. Všetky nové produkty obsahujú tohto asistenta. Či už sú to slúchadlá, ktoré v reálnom čase dokážu prekladať rôzne jazyky, reproduktory s asistentom a v neposlednom rade aj smartfóny. Hlavnou úlohou je ho dostať k čo najväčšej skupine ľudí.

Sci-fi bude realitou

Sci-Fi filmy spred pár rokov tak nemusia byť vôbec výmyslom šikovných scenáristov. Ovládanie vecí hlasom je budúcnosť, ktorá nám už klope na dvere. Uvedomuje si to aj Google, ktorý určite nechce hrať druhé husle. A zatiaľ sa mu to darí, nakoľko výrobcovia, ako Sony, Panasonic či Sonos potvrdili, že bude hlasový asistent dostupný v ich novej generácií reproduktorov. Takisto LG začiatkom tohto roka oznámilo, že čoskoro uvedie na trh práčky a vysávače, ktoré bude možno ovládať pomocou Google Asistenta.

Všetko to znie skutočne skvelo, no ako pri každej podobnej technológii, aj tu sa vynára otázka bezpečnosti, čo sa týka ochrany osobných údajov a hlavne našej bezpečnosti. Podobné zariadenia musia byť neustále pripojené na internet. Ďalším problémom, ktorý bude treba vyriešiť, je možnosť hacknutia od tretej strany. Tak či onak, najbližšie roky sľubujú množstvo nových technológií, ktoré zmenia ovládanie technológií ako takých. Taktiež sa už nevieš dočkať?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom