Retro je dnes v móde a vedia o tom aj výrobcovia automobilov, ktorí v posledných rokoch prichádzajú s myšlienkami oživiť niektoré svoje staršie kúsky a dať im modernejší, no najmä elektrický kabát.

S rovnakou myšlienkou prichádza aj Opel, ktorý sa rozhodol znovu priviesť k životu legendárny model Opel Manta ako elektromobil. Ohlásený bol už dávnejšie, no dnes zažila Manta GSe svetovú premiéru a všetkých nás milo šokovala.

Aktualizácia 19.5.2021

Iba pred pár hodinami nemecká automobilka Opel oficiálne predstavila elektrifikovanú verziu legendárneho modelu Opel Manta a z jej špecifikácií sme doslova padli na zadok. Je dosť možné, že pôjde o jeden z najlepších a najzábavnejších retro elektromobilov na trhu, Manta GSe si totiž zachovala originálnu štvorstupňovú manuálnu prevodovku.

Opel Manta GSe ElektroMOD

Čítaš správne, pôjde tak o jeden z mála elektromobilov s manuálnou prevodovkou. Z ostatných špecifikácií tú máme elektromotor s výkonom 108 kW (147 koní), ktorý poháňa zadnú nápravu, o zábavu s týmto autom tak rozhodne nebude núdza. Krútiaci moment dosahuje 255 Nm.

Znovuzrodená legenda tak kombinuje to najlepšie z oboch svetov, pocit z riadenia a štýl starých automobilov s moderným elektrickým pohonom, ktorý je úplne ekologický.

Opel Manta GSe ElektroMOD

Manta GSe nie je žiaden krížnik na dlhé trate a ani sa naň nesnaží hrať. Je to predovšetkým štýlovka vhodná do mesta a na prípadné „nedeľné“ výlety v okolí domova. Batéria s kapacitou 31 kWh totiž vystačí iba na prejdenie približne 200 km. Maximálny nabíjací výkon dosahuje 9 kW skrz palubnú AC nabíjačku. Plné nabitie tak trvá v rozmedzí troch až štyroch hodín.

Retro dizajn skvele kombinujú moderné prvky, ako napríklad nový dizajnový podpis Opel Vizor, ktorý zahŕňa moderné úzke LED svetlá. V interiéri sa zasa vyníma plne digitálny kokpit s názvom Pure Panel. Ten pozostáva z dvojice displejov orientovaných na vodiča, pričom jeden má veľkosť 12″ a ten druhý 10″.

Pôvodný článok

Pôvodný Opel Manta sa vyrábal v rokoch 1970 až 1988 a celkovo prišiel v dvoch generáciách. Športové kupé s pohonom zadných kolies pripomínalo autá zo série takzvanej „americkej klasiky“, kam patria staré Mustangy či Camara. Dostupné boli tiež dve karosárske prevedenia – coupé a hatchback.

Opel

Návrat legendy v podobe Manta GSe

Nový elektromobil spoločnosť poodhalila len nedávno a jej celý názov je Opel Manta GSe ElektroMOD. Jedná sa o plne elektrickú Mantu s množstvom moderných technológií. Vypichnúť môžeme napríklad plne digitálny virtuálny kokpit a samozrejme všetkých moderných asistentov, ktorí sú dnes už súčasťou aj tých najzákladnejších modelov áut.

NEPREHLIADNI
Slávna socialistická klasika v 21. storočí. Takto vyzerá Škoda 1203 ako moderný elektromobil

Okrem fotografie nám ale automobilka neukázala nič viac. Nepoznáme ani bližšie špecifikácie a parametre elektrickej sústavy. Zostáva nám teda iba dúfať, že Manta GSe ElektroMOD bude po technickej stránke rovnako dobrá, ako po tej dizajnovej.

Vďaka elektrifikácii tohto nádherného a kultového auta sa má podľa automobilky stať nová Manta „nesmrteľnou“. Docieliť to vďaka ekologickému elektrickému pohonu, ktorý je nezávislý od náhradných dielov pre motor a prevodovku.

Pôvodná Manta tiež poskytla dizajnovú inšpiráciu aj pre súčasné modely. Nová dizajnová tvár „Opel Vizor“ integruje v jednom module niekoľko prvkov ako svetlá, prednú mriežku či logo automobilky. S novou dizajnovou identitou už po cestách jazdia modely Crossland a Mokka, držať by sa jej však mali všetky budúce modely.

Ani Opel nechce zmeškať vlak elektrifikácie

Nemecká automobilka patriaca do koncernu PSA sa bude v najbližších rokoch sústrediť na elektrifikáciu flotily svojich vozidiel. Do roku 2024 chce zákazníkom ponúknuť možnosť výberu elektrifikovaného vozidla z každého jedného modelu aktuálnej ponuky. Na výber tak bude popri spaľováku aj plug-in hybrid alebo dokonca čistý elektromobil.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom