Kľúčová technika a infraštruktúra pre začínajúci lunárny program Artemis, za ktorým stoja Spojené štáty a niekoľko spojeneckých krajín, prešla najväčším testom v podobe prvej misie rakety SLS a letu okolo Mesiaca ešte koncom roka 2022. Odvtedy sa ale rakete odštartovať nepodarilo a jej druhá misia mala niesť k Mesiacu astronautov. Ukázalo sa však, že NASA má pred sebou obrovské problémy.

Tie sa prekvapivo netýkajú tak veľmi predraženej rakety SLS, ktorej prevádzky sa mnohí obávali, ale kozmickej lode Orion z dielne americkej spoločnosti Lockheed Martin. Dnešné rakety a kozmické lode musia spĺňať prísne bezpečnostné kritériá, avšak Orion má problém s technikou, ktorá je dôležitá už od čias najväčšej katastrofy predchádzajúceho lunárneho programu Apollo.

Riziko pre celú posádku

Úlohou kozmickej lode Orion je zabezpečiť počas misie priestory pre astronautov, pričom najväčšou výzvou je vstup do zemskej atmosféry počas návratu. Na rozdiel od lodí prepravujúcich astronautov na nízku obežnú dráhu Zeme, Orion vstúpi do atmosféry oveľa vyššou rýchlosťou a jeho tepelný štít preto musí odolať vysokej teplote a podmienkam, ktoré sú rizikom pre celú posádku.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú