Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dnes v tesnej blízkosti Zeme preletí malý asteroid. Hoci podľa výpočtov NASA predmetný asteroid s označením 2022 NF našu planétu neohrozí, mimoriadne znepokojivé je, že ešte pred pár dňami sme nevedeli, že vôbec existuje. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Blízky prelet

Tento doposiaľ nepozorovaný asteroid vedci po prvýkrát identifikovali 4. júla, teda iba pár dní pred blížiacim sa preletom okolo našej planéty. 2022 NF je menší asteroid s priemerom do priemeru zhruba 18 metrov. Vzhľadom na jeho veľkosť teda 2022 NF nepatrí do kategórie „potenciálne nebezpečných asteroidov“. Na to mu chýba ešte 122 metrov.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

Medzi potenciálne nebezpečné asteroidy totiž patria iba vesmírne horniny od veľkosti 140 metrov, ktoré preletia okolo Zeme vo vzdialenosti maximálne do 7,5 milióna kilometrov. Ako píše portál Independent, asteroid bol zaznamenaný prostredníctvom systému rýchlej odozvy Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System) na observatóriu Haleakala na Havaji. Aj keď 2022 NF žiadnym spôsobom modrú planétu neohrozuje, jeho prelet bude extrémne blízky.

Dnes (7. júla) totiž preletí okolo Zeme iba vo vzdialenosti 90 000 km. Pre porovnanie, Mesiac sa od Zeme nachádza vo vzdialenosti približne 385 000 kilometrov. Jeho prelet bude možné o 22:00 sledovať prostredníctvom webovej stránky Virtual Telescope.

Planetárna obrana

NASA, ESA ako aj ďalšie vesmírne agentúry tento asteroid budú pozorne sledovať, tak ako aj tisícky ďalších objektov v blízkosti Zeme (NEO – Near-Earth Object). Aj keď tieto asteroidy pre našu planétu nepredstavujú zatiaľ žiadnu hrozbu, vesmírne agentúry pozorne sledujú ich trajektóriu, aby na prípadné zmeny pohybu dokázali okamžite reagovať.

Obrana Zeme pred prípadným nárazom nebezpečného asteroidu sa totiž neberie na ľahkú váhu. Dôkazom sú aj nedávne simulácie, ktoré ukázali, že naša posledná obranná línia v podobe jadrovej zbrane by dokázala rozbiť asteroid na malé fragmenty a zachrániť tak Zem pred simulovaným dopadom 100 metrov veľkého asteroidu. Aké sú naše ďalšie možnosti pri obrane našej planéty, sa dozvieš v samostatnom článku.

Aktuálne prebieha aj cvičná misia, ktorej cieľom je „vychýliť“ asteroid z jeho trajektórie. Reč je o misii DART, ktorá sa už túto jeseň stretne s rizikovým binárnym asteroidom a pokúsi sa menší z dvojice odkloniť zo svojej dráhy. Poznatky z tohto cvičenia potom poslúžia na to, aby sme v čase, kedy to bude naozaj treba, boli čo najlepšie pripravení.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú