Aj napriek niekoľkým zoznamom s trikmi určenými pre Windows, ktoré sme už uverejnili, stále ich existuje niekoľko, ktoré rozhodne treba pri používaní poznať. Toto je 8 menej známych funkcionalít nielen vo Windowse, ktoré svojou jednoduchosťou zvládnu aj menej zruční používatelia.

Kopírovanie pravým tlačidlom myši odkrýva skryté menu

Vytváranie odkazov a skratiek alebo len jednoduché premiestňovanie súborov v rámci operačného systému nemusí byť tak zložitou činnosťou, skrytou za niekoľkými klikmi. Zapamätaj si, že kopírovať môžeš aj druhým tlačidlom na myši a už nikdy sa nemusíš obťažovať so zložitosťou kontextovej ponuky.

Presúvanie súborov pravým tlačidlom myši je hotový zázrak

Pri kliknutí a ťahaní súboru pravým tlačidlom myši sa po pustení daného súboru v žiadanej lokalite otvorí jednoduchá kontextová ponuka, kde si môžeš vybrať, či chceš daný súbor presunúť, kopírovať, vytvoriť skratku alebo zabaliť do .rar, respektíve .zip balíčka.

Jednoducho označuj slová, odstavce či znaky pod sebou alebo vedľa seba

Zatiaľ čo pri minulom zozname skratiek sme predviedli, ako môžeš jednoduchou kombináciou kláves označovať celé slová, tentokrát sa naučíš, ako podobné výsledky dosiahnuť len pomocou myši.

Jednoducho označuj slová alebo odseky

Ak dvakrát klikneš myšou na daný text a tlačidlo nepustíš, môžeš si všimnúť, ako nasledujúcim ťahaním nebudeš označovať text po jednotlivých znakoch, ale po celých slovách. Pri trojitom kliku a držaní tlačidla tak dokážeš označovať celé odseky.

Pri stlačení klávesy Shift a držaním dvojkliku dosiahneš akoby maticové označovanie znakov

Samostatnou kapitolou je označovanie znakov vedľa seba a pod sebou, kedy dosiahneš výsledok označovania textu akoby maticovým spôsobom. Tento nápomocný trik výborne využiteľný napríklad pri písaní poznámok alebo vzorcov dosiahneš stlačením klávesy Alt a dvojitým klikom ako v prípade označovania celých slov popísaných vyššie.

Odhaľ svoje heslo v čitateľnej podobe

Určite sa medzi nami nájdu používatelia, ktorí zanevreli na manažérov hesiel, a to aj napriek tomu, že sme jeden nápomocný zadarmo už raz odporúčali. Títo jedinci majú heslá väčšinou uložené v rámci svojich účtov prehliadača, a tak je pravdepodobné, že ani nevedia, čo sa skrýva za bodkami alebo hviezdičkami pri prihlasovaní.

Tvoje heslo dokážeš odhaliť jednoducho označením a následným otvorením kontextovej ponuky skrytej za klikom pravého tlačidla myši. Tam si vyberieš voľbu „Inspect Element“, ktorá sa v závislosti od používaného prehliadača môže minimálne líšiť.

V Mozille Firefox sa nám otvorila konzola na spodnej strane obrazovky, kde som si našiel výraz „class=“login_form_input_box“ type=“password“. V ňom len prepíšeš slovo „password“ na „text“ a tvoje heslo sa ukáže v čitateľnej podobe. V alternatívnych prehliadačoch sa tento kód môže meniť, no samotná podstata prepísania výrazu „password“ na „text“ ostáva rovnaká.

Ako sa vyhnúť aktualizáciám pri vypínaní alebo reštartovaní počítača?

Neraz sa aj tebe určite stalo, že si potreboval z rôznych dôvodov promptne reštartovať alebo vypnúť počítač, no pri ponuke v menu si mal možnosť vykonať tieto akcie len za sprievodu inštalácie aktualizácií. Určite si oboznámený s týmto neduhom Windowsu, kedy aktualizácie môžu trvať sekundy, no bezproblémovo aj niekoľko minúť alebo hodín.

Niekedy cheš proste nútenú aktualizáciu preskočiť

Obchádzka je však jednoduchá. V podstate existujú dva spôsoby, ako sa vyhnúť aktualizáciám. Prvý spôsob je ukrytý za jednoduchou klávesovou skratkou Alt + F4 v prípade, že sa nachádzaš na pracovnej ploche. Tá otvorí klasické menu vypínania a reštartovania, kedy systém nezohľadní aktualizovanie.

Menu skryté za ponukou Alt + „F4“ je jednoduchá obchádzka nútenej aktualizácie

Druhý spôsob je dosiahnuteľný kombináciou Ctrl + Alt + Del a ikonou vpravo dole, kde rovnako nájdeš ponuku s vypnutím, uspatím alebo reštartovaním, kedy ani v tomto prípade systém nepomyslí na aktualizovanie.

Preskakovanie polí pomocou jednej klávesy

Určite si sa už stretol s vyplňovaním dotazníka, formulára alebo jednoduchej registrácie na stránke, kde si sa musel prebojovať množstvom povinne vyplniteľných polí. O tom, že sa medzi nimi dá jednoducho preskakovať pomocou klávesy Tab si už určite počul, no vedel si, že sa vieš aj spätne dostávať do predchádzajúceho poľa?

Do predchádzajúceho poľa sa vieš dostať kombináciou Shift + Tab. Navyše, takéto preklikávanie je využiteľné aj pri rôznych iných častiach stránok alebo v rámci operačného systému.

Najjednoduchšia oprava chýbajúcich alebo poškodených súborov

Ruku na srdce. Aj ten najpedantnejší používateľ operačného systému Windows raz za čas narazí na problémy vzniknuté aktualizáciou alebo inštaláciou programu z neovereného zdroja. Ak máš problémy so stabilitou systému, Windows reaguje spomalene alebo sa často stretávaš s modrou obrazovkou smrti (BSoD), zrejme máš problém s integritou systémových súborov.

To, či ti systémové súbory chýbajú alebo sú poškodené, zistíš zadaním jednoduchého príkazu v príkazovom riadku, ktorý spusti ako administrátor. Po napísaní „sfc /scannow“ a potvrdení sa spustí plošná kontrola systémových súborov, ktorá navyše pri prípadných problémoch dokáže vzniknuté problémy automaticky vyriešiť. Ak systém narazil touto cestou na problémy, po reštartovaní počítača by si automaticky mal pocítiť pozitívnu zmenu.

Zbav sa všetkých otvorených okien a zameraj sa len na svoju prácu

Windows 10 v sebe skrýva zábavnú a užitočnú funkcionalitu, pomocou ktorej sa dokážeš zbaviť všetkých otvorených programov a zamerať sa len na jedno otvorené okno. Dané súbory sa potom nevypnú, no iba minimalizujú na prípadné využitie neskôr.

Chyť a zatras aktívnym oknom

Ciest, ako minimalizovať ostatné okná vo Windowse, existuje neúrekom. Najjednoduchším je však klasickým klikom chytiť dané okno ako keby si ho chcel presúvať a následne ním začal manévrovať sem-tam až do momentu, kým sa ostatné okna za ním neminimalizujú.

Jednoduchá skratka odkrývajúca symboly, emotikony, zlomky a ďalšie praktické znaky

Aj keď sme prednedávnom priniesli hneď niekoľko klávesových kombinácií reprezentujúcich najpoužívanejšie cudzie znaky na klávesnici, nie všetky symboly sa dajú napísať jednoduchou skratkou. To platí dvojnásobne pri emotikonoch a až niekoľkonásobne pri rôznych zložených znakoch reprezentujúcich podiely alebo grécku abecedu.

Všetky tieto symboly a ešte omnoho viac nájdeš pod jednoduchým menu so šikovne zabudovaným vyhľadávaním pod klávesovou kombináciou Win + „.“. Táto ponuka pritom prišla medzi aktualizáciami len nedávno.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom