Pri začiatku vzniku kryptomien im svet príliš mnoho pozornosti nevenoval. Na popularite začali tieto platidlá naberať pred pár rokmi, odkedy si ich obľúbilo mnoho ľudí. Rovnako ako pri hraní automatov, tak aj pri ťažení, či obchodovaní s kryptomenami môže vzniknúť závislosť, ktorú sa teraz rozhodlo liečiť centrum v Škótsku. 

Vidina zárobku je pre mnohých príliš silná, aby dokázali odolať rôznym obchodom, medzi ktoré aktuálne patria aj kryptomeny. Veľa ľudí sa už pri obchodovaní s týmito platidlami popálilo a stratili nemalé investície, no iní zasa poriadne zbohatli. Tieto virtuálne meny sú však špecifické tým, že sa ich predajná cena neustále mení a kolíše. Sledovanie aktuálnej hodnoty je preto náplňou práce pre tých, ktorí chcú prostredníctvom kryptomien zarobiť.

Závislým na kryptomenách chce pomôcť odvykacie centrum v Škótsku

Neustále vysedávanie a čakanie na zmenu predajnej ceny však môže vytvoriť závislosť podobnú tej, ktorú získali hráči na automatoch. Obchodníci, ale aj „baníci“, ktorí kryptomeny ťažia, môžu tejto závislosti prepadnúť pomerne rýchlo. Meniaca sa hodnota kryptomien ich totiž núti neustále sledovať aktuálnu situáciu, čo im podľa expertov poskytuje vzrušenie a únik z reality. Klinika Castle Craig v Škótsku sa preto rozhodla takýmto ľuďom závislým na kryptomenách pomôcť.

Nenechaj si ujsť
Významný moment pre kryptomeny. Svetové banky po prvýkrát obchodovali vďaka jedinému blockchain systému

Prednedávnom bol pre nich otvorený odvykací program, kam sa môžu prihlásiť všetci tí, ktorí si svoju závislosť na kryptomenách už uvedomujú. Odvykacím programom ich bude sprevádzať človek, ktorý bol kedysi sám závislý na hraní a kokaíne. Tony Martini je tak ideálnym príkladom pre všetkých, ktorí môžu vidieť, aké je to žiť bez takýchto závislostí. Najčastejšie sa do víru obchodovania a ťaženia kryptomien dostávajú najmä mladí ľudia, ktorí zastávajú spomedzi všetkých obchodníkov najväčší podiel.

Takýmto ľuďom odporúča odvykacie centrum kognitívnu behaviorálnu terapiu alebo špeciálny 12-krokový program, ktorý im pomôže zbaviť sa závislosti na kryptomenách. Množstvo ťažiarov a obchodníkov s týmito platidlami nie je presne známe, no čoraz viac sa zvyšuje. Mnohí totiž za týmto obchodovaním vidia vidinu ľahkého zárobku, no len málokto si uvedomuje, že sa môže stať na kryptomenách aj závislým.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP