Odvrátená strana Mesiaca je už celé storočia predmetom rôznych záhad, povestí a teórií, ktoré sú často šialené a s realitou nemajú nič spoločné. Toto poeticky znejúce územie je však aj v skutočnosti nesmierne zaujímavé a predsa len skrýva niekoľko prekvapení, ktoré začalo ľudstvo skúmať zblízka len pomerne nedávno.

Odvrátená strana je v porovnaní s tou, ktorú neustále vidíme, poriadne odlišná a kým jej terén je oveľa členitejší s menším množstvom oblastí, ktoré sú známe ako „moria“, má aj množstvo materiálov zaujímavých v prípade kolonizácie. Tá nielenže nie je vylúčená, práve naopak, jej vypuknutie očakávajú aj experti v najbližších desaťročiach.

Paranormálne?

S odvrátenou stranou Mesiaca je spojené veľké množstvo výmyslov a konšpirácií, pričom jej reputácii nepomáha ani fakt, že je občas dodnes mylne označovaná ako „tmavá“ či „temná“ strana Mesiaca. To však nie je pravda, keďže dostáva rovnaké množstvo slnečného žiarenia, ako privrátená strana. Deň na Mesiaci trvá dva týždne a fakt, že túto stranu nevidíme, zabezpečuje rotácia okolo vlastnej osi synchronizovaná s rotáciou okolo Zemi.

NASA

Prekvapivo až 18 % odvrátenej strany Mesiaca je možné, občas, pozorovať zo Zeme vďaka meniacej sa perspektíve. Vnútornejšie územia tejto hemisféry však ostávajú pred Zemou skryté a je možné ich preto skúmať len pomocou sond na lunárnej orbite či priamo na jeho povrchu. Pristátie v tejto oblasti je však pomerne náročné a po prvý raz sa do nej dostala sonda len nedávno.

Čo presne spôsobilo rozdiely medzi jednotlivými hemisférami Mesiaca je zatiaľ pre vedcov záhadou, vylúčená však nie je ani zrážka s menším objektom, ktorý bol vyvrhnutý počas kolízii Zeme s planétkou Theia.

Všeobecne akceptovanou teóriou je však, aspoň zatiaľ, vyššia koncentrácia prvkov produkujúcich teplo na privrátenej strane. Obzvlášť zaujímavá však môže byť odvrátená strana pre ťažbu materiálu, ktorý postaví na nohy budúcnosť energetiky.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú