O negatívnych dopadoch ťažby kryptomien, najmä bitcoinu, počúvame v posledných mesiacoch pomerne často, pričom túto tému vo veľkom otvoril nie len doterajší „zástanca“ najväčšej kryptomeny, Elon Musk, ale aj mnoho odborníkov a nadšencov digitálnych mien.

Nie je totiž žiadnym prekvapením, že ťažba kryptomien založených na algoritme Proof of Work (PoW), ktorý slúži aj na overovanie transakcií v blockchaine, spotrebováva pri veľkom zapojení ťažiarov obrovské množstvo energie, čo je zároveň aj jedným z dôvodov tvrdých opatrení voči ťažiarom, v ktorých vedie najmä Čína.

Prečítaj si tiež
Čínsky paradox: Krajina zakazuje kryptomeny, vyvíja digitálny jüan a rozdáva ho zadarmo

Po nedávnom zákaze ťažby v ďalšej z tamojších provincií totiž zastavilo svoju činnosť už viac ako 90 % čínskych ťažiarov kryptomeny, pričom veľa firiem plánuje svoje operácie presunúť aj do krajín ako je USA či Kanada. Ani Spojených štátoch amerických sa však všetky kryptomeny neťažia len „ekologicky“, teda s využitím energie z obnoviteľných zdrojov.

„Bitcoinová baňa“, ktorá otepľuje celé jazero

Ako informovala spravodajská stanica NBC, jedným zo zlých príkladov je plynová elektráreň v oblasti Finger Lakes v štáte New York, ktorú využíva súkromná firma Greenidge Generation ako ťažiareň bitcoinov, upozornil Futurism.

Závod totiž každý deň prečerpá takmer 380 miliónov litrov vody z blízkeho jazera, pričom spätne pumpuje vodu s teplotou až 42 stupňov Celzia. Tá podľa miestnych obyvateľov významne otepľuje jazero, ktoré je na niektorých miestach tak teplé, že pripomína vírivku.

Kritici zároveň upozorňujú, že továreň tým nielenže ohrozuje miestne ekosystémy, ale zároveň vypúšťa tony oxidu uhličitého do atmosféry.

Takéto praktiky sú pritom pre tamojšie firmy bežné a veľa podobných závodov na fosílne palivá zostáva v prevádzke na účely ťaženia aj roky po tom, čo by mali byť vyradené, pretože firmy sa z nich snažia „vyžmýkať“ čo najviac dokým nenastúpia regulácie.

Zobraziť celú galériu (1)
Greenridge Generation

NEPREHLIADNI
Dokedy potrvá pád kryptomien a akú cenu bude mať bitcoin na konci roka? Pýtali sme sa odborníkov

CEO Greenidge Generation, Jeff Kirt, pre NBC uviedol, že vplyv ich elektrárne, ktorá beží na zemný plyn, na životné prostredie „nebol nikdy lepší“. Treba tiež povedať, že spoločnosť vo veľkom investuje aj do inciatív v oblasti obnoviteľných energií.

Miestnym obyvateľom však okrem vysokej teploty jazera vadia aj zvýšené emisie skleníkových plynov, ktoré dokonca môžu prekaziť ciele štátu New York na ich zníženie. Teplejšia voda tiež vytvára prijateľné prostredie pre škodlivé riasy a vytvára veľký stres pre miestnu populáciu rýb.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú