Austrálsky startup EOS Space Systems dokončil jeden z najvýznamnejších projektov súčasnosti. Ide o obrovský laser, ktorým chcú z orbity „odpaľovať“ nebezpečný vesmírny odpad. Na novinku upozornil portál Futurism.

Megalomanská stavba sa týči v austrálskom observatóriu v Canberre. Vývoj obrovského laseru trval celých 7 rokov, no teraz už je konečne pripravený na to, aby našu obežnú dráhu zbavil obrovského množstva nebezpečného vesmírneho odpadu, ktorý sa nekontrolovateľne pohybuje na orbite rýchlosťami až 28 000 km/h.

Ako uvádza austrálsky portál 9news, systém na odstraňovanie vesmírneho odpadu pozostáva z dvoch laserov. Jasnejší oranžový laser viditeľný voľným okom slúži na navádzanie. Pomocou neho systém zameria vesmírnu trosku, ktorú následne odpáli druhý, oveľa výkonnejší laser.

 

Ten nie je viditeľný voľným okom, no je natoľko silný, že po „vystrelení“ na časť vesmírneho odpadu dokáže túto trosku odkloniť zo svojej orbity a vytlačiť ju hlbšie do vesmíru. Jedná sa vôbec o prvú technológiu, vďaka ktorej budeme môcť zo Zeme odstraňovať vesmírny odpad takýmto spôsobom.

NEPREHLIADNI
Okolie Zeme je zamorené vesmírnym odpadom. Za dekády sme vytvorili problém gigantických rozmerov

Vesmírneho odpadu je neúrekom

Odborníci odhadujú, že na našej orbite sa nachádza až 130 miliónov úlomkov či rôznych súčiastok, ako napríklad matice, skrutky či dokonca celé časti nefunkčných satelitov. Vesmírny odpad stále pribúda a je preto najvyšší čas začať s ním niečo robiť.

Tento odpad totiž neohrozuje iba existujúce a nové satelity na orbite, ale aj misie a astronautov, ktorí opúšťajú atmosféru Zeme na ceste do vesmíru. Austrália využíva satelity vo veľkom a je teda extrémne závislá na vesmírnom priestore. Pomocou satelitnej komunikácie u nich funguje celé bankovníctvo, poľnohospodárstvo, logistika a aj navigácia.

Laserový systém EOS dokáže svoje lúče vystreliť až 100-krát za sekundu. Okrem čistenia vesmírneho priestoru by tento nový laser mohol nájsť svoje využitie napríklad aj pri komunikácii so sondami v hlbokom vesmíre. Odborníci navyše tvrdia, že tento systém je prvým krokom k tomu, aby sme jedného dňa skutočne „zostrelili“ objekt vo vesmíre zo zeme iba pomocou laseru.

Zrážky budú hroziť čoraz častejšie

V minulosti sme ti priniesli už niekoľko článkov o tom, ako sa vo vesmíre takmer zrazila nejaká družica či satelit s úlomkom vesmírneho odpadu. Zrážka s vesmírnym odpadom dokonca hrozila aj Medzinárodnej vesmírnej stanici, ktorá musela koncom minulého roka previesť preventívny vyhýbací manéver, aby sa vyhla zrážke.

Ďalšou spoločnosťou, ktorá sa zaoberá vesmírnym odpadom, presnejšie jeho sledovaním, je LeoLabs. Tá vybudovala unikátnu sieť radarov umožňujúcu sledovať trosky rakiet a satelitov nachádzajúcich sa vo vesmíre, o téme informoval portál UniverseToday.

EOS Space Systems

Okrem toho sa LeoLabs postarala o vytvorenie fascinujúcej a svojim spôsobom znepokojujúcej vizualizácie vesmírneho odpadu. Vizualizácia je dostupná na tejto stránke.

Budúcnosť si vyžaduje viac úsilia

Plány a napredovanie v snahe zamedziť vytváraniu ďalšieho množstva vesmírneho odpadu nie sú márne. Je však potrebné presadiť takéto zmeny v globále, aby boli vynášané satelity a rakety prispôsobené podľa medzinárodných pravidiel a odporúčaní. Aktuálne nemá žiadna vesmírna agentúra alebo súkromná spoločnosť k dispozícii raketu, ktorú by mohla na 100 % opakovane využiť.

Medzinárodné pravidlá a odporúčania pre dosiahnutie udržateľného priestoru vo vesmíre: 

  • Navrhovať rakety a kozmické lode tak, aby sa minimalizovalo množstvo trosiek, ktoré sa oddelia počas štartu a misií vo vesmíre.
  • Eliminovať riziko explózie zariadení vo vesmíre uvoľnením prebytočnej energie (ako napríklad vypustenie paliva). Týmto spôsobom sa znefunkční satelit po presiahnutí svojej životnosti.
  • Odstrániť nefunkčné zariadenia z dráhy operujúcim satelitom (zhodením do atmosféry, kde zhoria, alebo ich presunutím na „pohrebisko“ – orbitálna dráha vo výške zhruba 300 km nad geostacionárnou orbitou, pozn. redakcie)
  • Zabrániť zrážkam úlomkov dôkladným výberom orbitálnych dráh pre satelity a použitím manévrov pre eliminovanie rizika kolízie

Budúcnosť však môže priniesť mnohé prekvapenia. Čo ak sa ale „vesmírny cintorín“ nad geostacionárnou dráhou zaplní? Čo keď už nebude možné zhadzovať väčšie nefunkčné satelity do oceánu?

University of Miami News and Events

Bude sa množstvo vesmírneho odpadu naďalej zvyšovať, až pokým výtvory človeka nepohltia priestor okolo Zeme úplne alebo sa vyberieme správnou cestou a uvedomíme si, že aj priestor okolo našej planéty je len obmedzený?

NEPREHLIADNI
Preč s odpadom vďaka vesmírnej lodi. SpaceX vyrieši problém, ktorý si ľudstvo spôsobilo samo

Možno, že raz budeme musieť vyslať aj do vesmíru „smetiarsku raketu“, ktorá by sa o prebytočné množstvo odpadu postarala, no nateraz je riešením zlepšiť myslenie a vývoj budúcich satelitov a rakiet, ktoré sú hlavným problémom vzniku trosiek a kolízií na orbitálnych dráhach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom