Spojené štáty sa pripravujú na vynesenie niekoľkých špionážnych satelitov do vesmíru v rámci misii Silent Barker, informuje Interesting Engineering. Táto tajná misia však nie je tak tajná, ako býva zvykom a vláda otvorene informuje o tom, že má v pláne vyniesť na obežnú dráhu špionážne satelity.

Odstrašujúca zbraň

Špionážne satelity sú väčšinou prísne utajovanými technológiami, keďže sa jedná o citlivú techniku, ktorej detaily by nemal odhaliť nepriateľ. Väčšinou je však jasné, ktoré misie vynášajú špionážne satelity, keďže existuje len málo iných utajených technológií, ktoré by vláda na orbitu vynášala. Tentoraz má však vláda dobrý dôvod na otvorenosť a úprimnosť.

Misiu Silent Barker má vyniesť raketa Atlas V, ktorá už je jednou nohou, takpovediac, v hrobe. Tieto rakety sa totiž viac nevyrábajú a spoločnosť United Launch Alliance vyvíja náhradu v podobe rakety Vulcan, ktorá využije čiastočne podobné technológia s oveľa vyšším výkonom a efektivitou.

ULA/Flickr

Pri úprimnejšej komunikácii vláda tentoraz argumentuje tým, že je čoraz ľahšie pozorovať, aké satelity sú na orbitu vynášané a do istej miery sa preto chcú s ľuďmi podeliť o schopnosti technológií, za ktoré platia.

Nie je známe, koľko satelitov sa presne na palube nachádza, avšak všetky mieria na geosynchrónnu orbitu, vďaka ktorej sa budú neustále nachádzať nad tým istým bodom na Zemi, píše Ars Technica. Satelitov je na palube dostatok na to, aby vytvorili súvislý pás okolo Zeme.

Moderné bojisko

Že sú vesmírne technológie kľúčom k úspechu v modernom boji dokazuje aj vojna na Ukrajine, ktorú rozpútalo Rusko naplno začiatkom roku 2022. Počas tejto vojny sa stali terčom hackerských útokov ruské satelity, čo takisto prispelo k zlyhaniu masívnej počiatočnej ofenzívy, ktorá sa zapísala do histórie ako jeden z najhorších vojenských manévrov.

Nenamieria na Zem

Kým väčšina špionážnych satelitov sa díva na povrch Zeme, nové satelity Silent Barker majú miesto toho monitorovať dianie na geosynchrónnej obežnej dráhe, ktorá je príliš vysoko na to, aby bolo možné rozoznať nepriateľské technológie zo Zeme. V tomto priestore totiž začala nová forma bojov a špionáže.

NRO

Protisatelitné zbrane sú testované už dlhšie, avšak tentoraz sa začali nepriateľské satelity približovať k tým americkým a nie je jasné, čo presne robia. S najvyššou pravdepodobnosťou ich len snímajú a snažia sa zistiť, ako fungujú a čo dokážu, avšak môžu robiť aj čosi horšie.

Čína totiž nedávno informovala o technológii, ktorá jej umožní nenápadne vložiť do nepriateľského satelitu zariadenie, ktoré môže byť odpálené aj o niekoľko mesiacov či rokov neskôr, pričom incident bude vyzerať, akoby mal daný satelit poruchu. Sieť špionážnych satelitov na geosynchrónnej orbite tak môže umožniť odhaliť podobné útoky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú