Astronómka Lisa Kalteneggerová z Inštitútu Carla Sagana na Cornell University priniesla pre The Telegraph prekvapivé vyhlásenie týkajúce sa mimozemského života. Oznámenie jeho objavu môže byť podľa nej už za rohom a priniesť ho vraj môžu práve vedci zodpovední za Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý je dnes tým najvýkonnejším observatóriom na obežnej dráhe.

Stále sa zaujímajú o tú istú sústavu

Kalteneggerová sa zaujíma najmä o exoplanéty vo hviezdnom systéme Trappist-1, ktorý sa nachádza od Zeme len približne 40 svetelných rokov. Táto hviezda je síce červeným trpaslíkom, avšak je obklopená najmenej siedmimi exoplanétami. Z nich sa niektoré nachádzajú v takzvanej obývateľnej zóne a podľa vedcov sa na nich môže nachádzať voda v kvapalnom skupenstve.

Vedkyňa si myslí, že máme techniku potrebnú na to, aby sme na týchto planétach identifikovali potrebné látky a biopodpis potenciálneho mimozemského života v najbližších piatich až desiatich rokoch. Dodáva však, že tento objav môže byť vzdialený len pár rokov v prípade, že bude mať ľudstvo šťastie. Rovnako tak samozrejme nie je vylúčené, že takýto objav tak skoro vôbec nepríde – ak vôbec.

NASA/JPL-Caltech

Život vo vesmíre sa síce môže nachádzať kdekoľvek, avšak doteraz sme žiadne skutočné známky jeho prítomnosti nenašli a nie je preto vylúčené, že vôbec nie je tak bežný.

Nie sú medzi nami

Kalteneggerová sa vyjadrila aj k tvrdeniam, s ktorými často prichádzajú aj niektorí experti z branže, že ľudstvo už má v rukách mimozemské lode. Na čosi také neverí, avšak podotýka, že by to jej výskum poriadne uľahčilo.

Nemusíme hľadať ďaleko

Vedci sa ešte stále nevzdali ani nádeje na nájdenie mimozemského života priamo v našej slnečnej sústave, pričom jedným z najlepších kandidátov je mesiac Europa. K nemu chcú vedci vyslať sondu Europa Clipper, ktorá má byť schopná odhaliť prítomnosť života aj pomocou jediného zrnka ľadu uvoľneného z tejto malej ľadovej planéty obiehajúcej Jupiter, najväčšiu planétu našej slnečnej sústavy.

Pri hľadaní mimozemského života za hranicami našej sústavy majú vedci tiež dobré správy. Nedávno prišli na to, že sa môže zrejme nachádzať aj v zónach, o ktorých to v minulosti nik nepredpokladal. Značná časť exoplanét je ku svojej hviezde slapovo uzamknutá, čo znamená, že na jednej strane planéty je večne deň, zatiaľ čo na druhej je večná noc.

Medzi týmito dvomi extrémami sa nachádza zóna, „ponorená do večného súmraku“ ktorú odborníci tiež nazývajú „terminator zone“. Práve v tej sa môže podľa niektorých nachádzať život, i keď je pravdepodobnosť pomerne nízka.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP