Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci sa chystajú na vynesenie sondy Europa Clipper do vesmíru, ktorá má odštartovať svoju misiu už tento rok a to na palube rakety Falcon Heavy americkej spoločnosti SpaceX. Ako upozorňuje portál Interesting Engineering, sonda ponesie viacero špičkových zariadení, z ktorých jedno je schopné nájsť mimozemský život aj pomocou jediného zrnka ľadu.

Ohromná citlivosť

Cieľom tejto sondy je preskúmanie oceánu nachádzajúceho sa pod ľadovou pokrývkou Europy, jedného z mesiacov Jupitera. Podľa laboratórneho výskumu bude stačiť tejto sonde identifikovať jediné zrnko ľadu obsahujúce známy mimozemského života na to, aby jeho prítomnosť odhalila. Na definitívne potvrdenie však, samozrejme, môžu vedci vyžadovať opakovanie takéhoto objavu.

V rámci výskumu vedci potvrdili, že ľadové čiastočky uvoľnené týmito drobnými planétami by mali obsahovať dostatok materiálu na to, aby zvládli zariadenia na palube sondy Europa Clipper identifikovať známy života. Ak by sa to podarilo, aj prítomnosť mikrobiálneho života by znamenala ohromný prevrat vo vede a definitívne potvrdenie toho, že vo vesmíre nie sme sami.

NASA/JPL-Caltech

Výsledky štúdie, ktorá pomohla potvrdiť prekvapivé schopnosti spektrometra na palube sondy, boli zverejnené prostredníctvom žurnálu Science Advances. Zariadenie nesie názov SUDA (analyzátor povrchového prachu) a váži 5 kg. Analyzovanie jednotlivých zrniek má byť navyše efektívnejšie, než analyzovanie rôznych molekúl z väčších vzoriek.

Mala letieť na SLS

Sonda Europa Clipper mala pôvodne letieť do vesmíru na rakete SLS, ktorú NASA vyvinula s cieľom dostať ľudí naspäť na Mesiaci. To by ale znamenalo nielen poriadne navýšenie ceny, ale tiež meškanie projektu. Výhodou by však bol vyšší výkon, vďaka ktorému by sa sonda dostala k Jupiteru len za približne tri roky. Keďže by ale celý projekt roky meškal, nedáva táto výhoda zmysel.

Proces bude jednoduchý, hľadanie však nie

Výsledkom výskumu je zistenie, že ak sa na Europe alebo iných ľadových mesiacoch v našej slnečnej sústave nachádza mimozemský život, jeho identifikácie bude jednoduchšia, než sa mohlo očakávať. Samotné hľadanie ale jednoduché rozhodne nie je, keďže potrebuje sonda Europa Clipper nesmierne silnú rakety Falcon Heavy a následne viac ako 5 rokov cestovania k dosiahnutiu cieľa.

Na palube sondy sa bude okrem toho nachádzať množstvo ďalších zariadení, ako je MASPEX na skúmanie zloženia povrchu a zároveň oceánu pod ním, PIMS pre meranie plazmy a charakterizovanie magnetických polí mesiaca, s ktorými pomôže aj zariadenie ECM. Okrem toho sonda ponesie množstvo ďalších vedeckých nástrojov, ktoré vedcom umožnia získať z misie čo najväčšie množstvo rôznych dát.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú