Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Observatórium Gemini zachytilo pomocou teleskopu Gemini North dve zrážajúce sa galaxie, ktoré predpovedajú budúcnosť našej materskej galaxie a Andromedy, ktorých čaká vo vzdialenej budúcnosti podobný osud. Ako informuje portál SPACE, podľa vedcov má z tejto zrážky neskôr vzniknúť úplne nová eliptická galaxia.

Vesmírny motýľ

Pár galaxií NGC 4567 a NGC 4568 sa nachádza približne 60 miliónov svetelných rokov od Zeme a podľa aktuálnych dát a meraní sa očakáva, že dôjde k ich kompletnému spojeniu o 500 miliónov rokov, vysvetľujú vedci v novej štúdii. Kvôli ich spoločnému tvaru sú tiež známe ako „Vesmírny motýľ“.

Podobný osud pritom očakáva aj Mliečnu cestu a našu susednú galaxiu Andromedu, ktorá je na kolíznom kurze s tou našou. Galaktické zrážky sú pritom tie najväčšie a najdrastickejšie procesy, ku ktorým vo vesmíre dochádza, keďže sa zráža množstvo hviezd, hviezdnych systémov, ale tiež čiernych dier či planét – napriek očakávaniam ale nie je týchto zrážok tak veľa.

NASA/MSFC/Meteoroid Environment Office/Bill Cooke

Obe spomínané galaxie sú od seba zatiaľ vzdialené približne 20 000 svetelných rokov, čo ale nie je ani len polovica priemeru Mliečnej cesty.

Obe sú navyše špirálové, podobne ako Mliečna cesta, avšak postupom kolízie svoje ramená stratia a po neuveriteľnom chaose dôjde k vyrovnaniu síl a do istej miery ustáleniu celého systému.

Čaká nás zrážka

Mliečna cesta a Andromeda sa majú zraziť o 4,5 miliardy rokov neskôr. Jedná sa tak o proces, ktorého sa ľudstvo nemusí vôbec báť. Andromeda sa k nám blíži rýchlosťou 110 km/s a obsahuje viac ako trojnásobné množstvo hviezd.

Naštartujú hviezdotvorné zóny

Počas zrážky dvoch galaxií dôjde k intenzívnemu spájaniu mračien prachu a plynov, z ktorých sa začnú intenzívne formovať nové hviezdy, píše CNN. Aj keď tak množstvo hviezd skončí v čiernych dierach alebo sa spoja, vznikne obrovské množstvo úplne nových a to aj s planétami.

Aj keď sa teda jedná o pomerne deštruktívny proces, v konečnom dôsledku môže otvoriť úplne nové možnosti pre vznik života v miliónoch nových hviezdnych systémoch. V predpovedaní budúcnosti tejto zrážky a jej výsledku pomohli získané dáta, na základe ktorých vedci vyhotovili detailnú simuláciu celého procesu.

International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA

Práve podľa tejto simulácie má totiž vzniknúť úhľadná špirálovitá galaxia, avšak snímka vyhotovená teleskopom Gemini North ukazuje aj čosi iné. Podarilo sa na nej totiž zachytiť aj jasnú supernovu SN 2020fqv v galaxii NGC 4568, ktorú astronómovia po prvý raz pozorovali už v roku 2020.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú