Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómom sa podarilo objaviť doposiaľ neznámu štruktúru v Mliečnej dráhe. Ide o skupinu mladých hviezd a hviezdotvorných hmlovín, ktoré vyčnievajú zo špirálovitých ramien Galaxie ako „trieska z dreva“. Na tému upozornila NASA na svojom webe.

Špirálové galaxie

Mliečna dráha, ktorá podľa nedávnych výskumov vyzerá ako zemiakové lupienky, patrí medzi špirálové galaxie s priečkou. Rovnako ako iné špirálové galaxie s priečkou, aj naša galaxia je charakterizovaná špirálovými ramenami, ktoré nevychádzajú z jadra galaxie, ale z jej koncov, tzv. priečky tvorenej miliardami hviezd. V strede priečky sa nachádza samotné galaktické jadro, pričom jadro, priečka i špirálové ramená sa otáčajú spolu rovnakým smerom.

Miesto objavu záhadnej štruktúry. NASA/JPL-Caltech

Hoci astronómovia majú približnú predstavu o veľkosti a tvare ramien Mliečnej dráhy, veľa vlastností zostáva i naďalej zahalených rúškom tajomstva. Keďže sa nachádzame vo vnútri Mliečnej dráhy a nemôžeme pozorovať štruktúru našej galaxie ako celok, vedci sa v novej štúdii publikovanej v žurnále Astronomy & Astrophysics zamerali iba na jednu časť – rameno Strelca.

Konkrétne pozorovali pomocou Spitzerovho vesmírneho teleskopu, predtým ako odišiel na svoj vytúžený dôchodok v januári 2020, novonarodené hviezdy zasiate do mračien plných prachu a plynu. Tieto tzv. hviezdotvorné hmloviny a ich hviezdy pozorovali prostredníctvom Spitzerových infračervených očí. Infračervené svetlo totiž skrz hmlovinu môže preniknúť, no viditeľné svetlo je týmto mračnami blokované.

Výsledky sa nezhodovali s našimi modelmi

Ako píše portál Independent, napriek očakávaniam, že mladé hviezdy vznikajú v tesnom prepojení s tvarom ramena, v ktorom sa nachádzajú, boli odhalené až štyri hviezdotvorné hmloviny trčiace z ramena ako kus triesky.

Inak povedané, očakávalo sa, že novonarodené hviezdy a ich hmlovine budú v jednej rovine s tvarom ramena, ktoré osídľujú. Pozorovania však odhalili štruktúru rozprestierajúcu sa na vzdialenosť až 3000 svetelných rokov, ktorej orientácia nesúhlasí s orientáciou ramena.

Pohľad na hmloviny.NASA/JPL-Caltech

Spojením nových zistení s najnovšími údajmi získanými z misie Gaia autori zistili, že „pozorovaná dlhá tenká štruktúra prepojená s ramenom Strelca sa skladá z mladých hviezd pohybujúcich sa vesmírom takmer rovnakým smerom a rýchlosťou“.

Presnejšie je táto štruktúra zložená zo štyroch dobre známych a najmä prenádherných hmlovín. Ide o Orliu hmlovinu, hmlovinu Omega a hmloviny Trifid a Lagúna.

„Kľúčovou vlastnosťou špirálových ramien je to, ako tesne sa vinú okolo Galaxie,“ cituje NASA vyjadrenie astrofyzika z Caltechu Michaela Kuhna. „Táto vlastnosť sa meria pomocou uhlu sklonu ramena. Kruh má uhol sklonu 0 stupňov a čím viac je špirála otvorenejšia, tým viac sa jej uhol zvyšuje,“ dodal.

Podľa Kuhnových slov „väčšina modelov Mliečnej dráhy naznačuje, že rameno Strelca má uhol sklonu 12 stupňov, ale štruktúra, ktorú objavili a skúmali, má uhol sklonu až takmer 60 stupňov“. Podobné štruktúry objavené v iných galaxiách vedci často označujú pojmom „ostrohy“ alebo „perie“.

Po dlhých rokoch uvažovania, či aj Mliečna dráha má vo svojich ramenách takéto štruktúry, konečne poznáme odpoveď.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú