Jednou z informácií, ktoré je v súvislosti s vojnou na Ukrajine prakticky nemožné získať s dostatočnou mierou dôveryhodnosti, je počet mŕtvych ruských vojakov. Kremeľ tieto čísla tají z propagandistických účelov, aby už mesiac trvajúce zlyhávanie svojej armády mohol prezentovať ako úspešnú „špeciálnu operáciu“.

Čísla z ukrajinskej strany môžu byť podobne nepresné, z podobných dôvodov – nadhodnocovanie úspechov a počtov zničenej techniky agresora môže pomôcť udržať morálku nielen armády, ale aj samotných Ukrajincov. Forbes však informuje, že ukrajinské Ministerstvo obrany by chcelo do týchto dát zaviesť čo najväčšiu transparentnosť aj vďaka technológii rozpoznávania tváre.

Nahraj fotku mŕtveho okupanta

Face recognition však má pomáhať aj s prísunom objektívnych informácií medzi občanov Ruska, ktorým hlavy vymýva Putinova prísna cenzúra všetkých médií v krajine a najnovšie aj zablokovanie všetkých západných sociálnych sietí ako je Facebook či Instagram. Práve tento ťah je pre Putina kľúčový, pretože ak by sa ruská verejnosť dozvedela presné počty mŕtvych krajanov, popularita diktátora, ktorá je pre jeho udržanie sa pri moci kľúčová, by veľmi rýchlo mohla spadnúť. Odborníci totiž očakávajú, že Putin bude aj tak musieť bojovať s ekonomickou krízou či dokonca nedostatkom základných tovarov a potravín vďaka prísnym sankciám.

Ukrajinci by podľa svojho vicepremiéra Fedorova mali nahrávať fotky mŕtvych ruských vojakov na špeciálne webové stránky. Tam ich systém porovná s miliardami profilových fotografií na najrôznejších sociálnych sieťach a keď úspešne nájde to správne meno, informuje aj najbližšiu rodinu vojaka.

Fedorov potvrdil, že modernú techniku je týmto spôsobom naozaj možné využiť a má byť len otázkou týždňov, kedy Ukrajina takéto služby získa od americkej firmy Clearview AI, informoval Forbes. Hoci Ukrajina firmu pôvodne nemenovala, známy magazín už túto informáciu dokázal u nášho východného suseda oficiálne potvrdiť.

Špeciálny softvér by Ukrajina mala získať úplne zadarmo. Clearview AI podľa svojho šéfa Hoan Ton-Thata drží podobizne až 10 miliárd používateľov a 2 miliardy majú pochádzať priamo z ruskej kópie Facebooku VKontakte.

Pixabay

Nemal by ťa vyrušiť ani fakt, že na svete je podľa odhadov iba necelých 8 miliárd ľudí a Rusko má 144 miliónov obyvateľov – profily môžu byť duplicitné, pochádzať aj z iných krajín a, pochopiteľne, nemálo bude úplne falošných.

Informovanie Rusov o skutočnom dianí na Ukrajine

Primárnym cieľom má byť podľa Fedorova najmä otvorenie očí samotným Rusom doma, no sekundárnym môže byť aj samotné počítanie ruských padlých.

V USA pritom Clearview AI bojuje s veľkou kritikou a dôvody sú zrejme jasné – medzi spomínanými 10 miliardami fotiek zo sociálnych sietí môžu byť aj tie tvoje, čo ťa možno taktiež vyruší. Forbes pripomína aj vládnu štúdiu, podľa ktorej systém tejto firmy vykazoval oveľa vyššiu chybovosť pri pokuse o správne rozpoznanie ľudí s čiernou, hnedou alebo žltou farbou pleti.

Falošné správy o smrti môžu ruské rodiny vojakov privesť k zbytočnej traume

Zaujímavosťou je aj citácia z amerických právnych predpisov. Podľa nej totiž „mŕtvi nemajú právo na ochranu súkromia“, presnejšie povedané, predpisy podobné európskemu GDPR sa na osoby po smrti nevzťahujú, Po právnej stránke je tak (v USA) takéto využitie rozpoznávania tvárí v poriadku. Ukrajinu podobné diskusie aktuálne nezaujímajú, čo je, vzhľadom na vojnový stav, celkom pochopiteľné.

Albert Fox Cahn, zakladateľ neziskovky StopSpying.org, ktorá kontroluje aj postup americkej vlády s podobnými technológiami, však pripomína, že rozpoznávanie tvári ešte nie je neomylné a pri jeho využívaní v bojových podmienkach môže vykazovať vysokú chybovosť.

Tá by tak ruským rodinám nevyhnutne rozposielala nepravdivé informácie o tom, že ich synovia sú po smrti, hoci by to vôbec nemusela byť pravda.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú