Niet pochýb o tom, že je práve Tesla tou automobilkou, ktorá má najbližšie nakročené k tomu, aby jej príslušné úrady schválili plne autonómneho Autopilota. Už dnes tento softvér dokáže divy a nie je raz dokázal zachrániť ľudský život. 

Aj keď sa občas objaví správa o tom, že sa stala nejaká nehoda Tesly, vo väčšine prípadov za to mohol ľudský faktor, ktorý sa bohužiaľ nedá úplne eliminovať. Našťastie je však oveľa viac prípadov úspešného zásahu vozidla, ktoré sa dokázalo vyhnúť zrážke či nehode, kde sa veľakrát aj zachránil ľudský život. V rozhovore pre podcast Joe Rogana vyjadril obdiv aj Lex Fridman, výskumný pracovník na MIT.

Konkurencia sa má čo učiť

Lex Fridman pracuje na MIT na projektoch umelej inteligencie zameranej na človeka a taktiež aj na vozidlá. Ako informuje Electrek, podľa neho môže byť Tesla lídrom aj pre ostatných výrobcov, ktorí sa podobné technológie snažia zaviesť aj do svojich vozidiel. Nutné je podotknúť, že Fridman pracoval na vývoji Autopilota (a ďalších asistenčných systémov) pre Teslu. A prečo je podľa neho Tesla v tomto smere najlepšia? Jednoducho preto, lebo AI a jej schopnosti sú pre automobilku najdôležitejšie – čo je obrovský rozdiel oproti iným výrobcom.

autopilot tesly
Tesla

Prečítaj si tiež
Ako dokázal autopilot Tesly predvídať nehody a zachrániť vodiča. Toto sú všetky známe prípady

Vyzdvihuje tiež možnosť rozposielania OTA aktualizácií bez toho, aby vodič musel navštíviť servisné centrum. V umelej inteligencii je preto Tesla ďaleko vpredu a bude veľmi ťažké, ak nie nemožné ju v tomto predbehnúť. Automobilka je pritom stále veľmi mladá a stále je v štádiu učenia sa a vylepšovania doterajších prístupov.

Na druhú stranu to je možno aj veľká škoda, nakoľko minimálne zo začiatku bola automobilka tvrdo kritizovaná za to, aké nekvalitné autá vyrába. Dnes už mala byť situácia o poznanie lepšia, a to hlavne po príchode Modelu 3, ktorý je síce najlacnejší z trojice, no pre masy je ideálny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom