Očkovacia lotéria z dielne Ministerstva financií sa oficiálne skončila žrebovaním výhercov o očkovaciu prémiu počas posledného októbrového víkendu, ktorého sa zúčastnil aj Igor Matovič.

Doplnené 9. novembra:

Po bližšom preskúmaní štatútu súťaže pre očkovaciu lotériu bolo potvrdené, že jeden kód súťažiaceho mohol vyhrať mikrovýhru aj viackrát. Mikrovýhrou sa podľa oficiálnych informácií v štatúte rozumie výhra 100 €, a preto mohli niektorí súťažiaci vyhrať s jedným kódom túto mikrovýhru aj viac ako jedenkrát.

S každým identifikátorom súťažiaceho, vrátane už vyžrebovaných identifikátorov, možno vyhrať mikrovýhru, a to aj opakovane,“ uvádza štatút.

Informácie v pôvodnej verzii článku s odvolaním na zdroj TV Markíza neboli uvedené správne. Za chybu sa ospravedlňujeme.

K téme sa vyjadrilo aj Ministerstvo financií, ktoré zaslalo nasledovnú odpoveď:

Vyhrať s rovnakým kódom bolo možné viackrát. Takéto prípady vôbec neboli ojedinelé. Ministerstvo financií eviduje množstvo takýto výhercov, ktorí boli pri 100-eurových výhrach vyžrebovaní viackrát a dokonca na ten istý kód.

Ide o to, že každý týždeň sa pri 100-eurových výhrach žrebovalo približne 10-tisíc výhercov, čo znamená, že šanca počas trvania súťaže na opätovné vyžrebovanie bola „pomerne vysoká“.

Dôležité je spomenúť aj to, že išlo o elektronické žrebovanie bez zásahu človeka a kód aj po vyžrebovaní zostával v hre aj naďalej. Ak sa aj stalo, že osoba bola na rovnaký kód vyžrebovaná viackrát, nikdy sa to nemohlo stať pri jednom žrebovaní. Inak povedané, kód musel byť vyžrebovaný v dva rôzne termíny žrebovania.

Pôvodný článok:

Ako sa však najnovšie ukazuje, s jedným kódom mohli niektorí súťažiaci vyhrať menšie výhry aj viackrát, upozornila TV Markíza.

Pravidlá boli jasné

Od augusta do konca októbra boli v očkovacej lotérii rozdané výhry v hodnote celkovo 21 miliónov eur, ktoré MF SR vyčlenilo práve na účel tejto súťaže. Už od začiatku sa však objavovalo viacero kontroverzných situácií. Azda najznámejším prípadom zlyhania organizátorov bola pani Zuzana z Prešova, ktorá kvôli pozeraniu vysielania cez internet prišla o výhru 400-tisíc eur.

V relácii Byť zdravý je výhra sa potom žrebovalo o očkovaciu prémiu vo výške 100-tisíc eur. Pokiaľ niektorý z 5 súťažiacich nezodpovedal správne heslo alebo nezdvihol telefón, výhra sa automaticky pripísala do ďalšieho kola. Súťažiacim sa takto podarilo vyhrať až 500-tisíc eur.

Mat Napo/Unsplash (Úprava redakcie)

Súťaž o menšie výhry v hodnote 100 € až 10 000 € prebiehala mimo televíznej obrazovky. Žrebovanie na stránke MF SR bolo pravidelne aktualizované o nových výhercov. Dovedna bolo vyžrebovaných vyše 104-tisíc Slovákov, ktorí sa do lotérie zapojili. Podľa pravidiel súťaže malo platiť, že jeden kód mohol vyhrať iba jedenkrát.

Pokiaľ tak bol niekto očkovaný dvojdávkovou vakcínou Pfizer alebo jednodávkovou vakcínou Johnson, získal dva súťažné kódy. V prípade jednej dávky dvojdávkovej vakcíny Pfizer bol súťažiaci zaradený do lotérie s jedným kódom iba 1-krát.

Ako sa však ukázalo, v niektorých prípadoch to nebola pravda a jeden kód vyhral viacnásobne.

Podmienky neplatili pre každého rovnako

Podľa TV Markíza totižto boli v očkovacej lotérii vyžrebované rovnaké kódy viackrát. Na tento fakt upozornil programátor Peter Gergeľ. Podľa neho boli niektorí výhercovia v zozname vyžrebovaných uvedení 2-krát. Takýmto spôsobom s jediným kódom vyhralo cenu dvakrát 1906 ľudí.

Avšak, po preskúmaní verejne dostupného zoznamu výhercov Peter Gergeľ zistil, že v niektorých prípadoch bol jeden kód výherný až 3-krát. Celkovo sa tak stalo v 21 prípadoch. Výhercom sa tak opakovane podarilo získať najmä najnižšiu výhru 100 €, no v jednom prípade súťažiaci okrem 2-násobnej výhry v celkovej výške 200 € (2x 100 €) vyhral aj vyššiu sumu 1 000 €.

Ministerstvo financií SR na tento problém doteraz nereagovalo s odôvodnením, že chce priniesť komplexné čísla z celej očkovacej lotérie. Ani niekoľko dní po jej skončení sa tak nestalo a je preto otázne, ako mohol byť jeden kód u takmer 2-tisíc súťažiacich zaradený do žrebovania 2 až 3-krát.

Pri žrebovaní v televízii malo dôjsť k porušeniu GDPR

Okrem toho sa prednedávnom objavil ďalší problém, ktorým mala RTVS porušiť nariadenie GDPR, keď pri vysielaní relácie Byť zdravý je výhra kamera snímala žreby zaradené do losovania z osudia, na ktorých bolo vidno aj presné adresy, mená, telefónne čísla či práve súťažné kódy viacerých súťažiacich, informovali Topky.sk.

Hovorkyňa verejnoprávnej televízie tieto informácie poprela aj napriek tomu, že citlivé údaje súťažiacich boli viditeľné na každom zábere v úvode relácie. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku. 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú