V hernom priemysle sa dejú veľké veci, zdá sa však, že korporácie Sony a Microsoft nevedia, ako na vysoký dopyt po ich produktoch reagovať. Po nevydarenom spustení predobjednávok na PlayStation 5 sa Microsoft dušoval, že v prípade jeho novej konzoly hráčov nič podobné nečaká. Ako sa pred pár dňami ukázalo, opäť išlo len o silné reči.

Opäť vypredané

Po spustení predobjednávok v utorok 22. septembra hráči po celom svete hlásili početné technické problémy. Dopyt po novej hernej konzole Xbox Series X bol po spustení predpredaja tak veľký, že opakovane spôsoboval výpadky serverov veľkých obchodných reťazcov ako Amazon, Best Buy alebo Game Stop.

Niektoré obchody sa uchýlili k lacným praktikám a klamlivo vyzývali užívateľov, aby neobnovovali stránku s tvrdením, že sú poradovníku. Ako bolo dokázané vo viacerých prípadoch, žiadny poradovník neexistoval a predajcovia sa len snažili udržať servery pri živote.

Problémom čelili aj hráči, ktorým konzola mizla z košíka, po zaplatení neobdržali žiadnu potvrdzujúcu správu alebo sa medzičasom Series X jednoducho vypredal.

Opakoval sa teda približne rovnaký scenár ako pri spustení predobjednávok na PS5, aj keď na Slovensku je napríklad konzolu stále možné objednať a viacerí predajcovia garantujú doručenie v deň vydania.

Problém s menami

Technické problémy a nemožnosť objednať novú konzolu však neboli jedinou komplikáciou, ktoré museli kupujúci riešiť. Ukázalo sa totiž, že ľudia si v mnohých prípadoch pomýlili názvy konzol Xbox Series X (nová next-gen konzola) a Xbox One X (aktuálna konzola vydaná koncom roka 2017) a omylom objednali staršie zariadenie.

Xbox

Na Amazone napríklad predaje staršej konzoly vyskočili o závratných 747%, čo jasne naznačuje, že Microsoft mohol byť pri pomenovaní svojich zariadení jednoznačnejší. Amazon už na situáciu reagoval a odkázal, že všetkým zákazníkom, ktorí si nebudú chcieť Xbox One X nechať, uhradenú čiastku v plnej výške vráti.

Do tretice všetko zlé

Aj keď predobjednávky novej konzoly Series X boli na míle vzdialené ideálnemu stavu, stále to s nimi nebolo až také kritické ako pri predpredajoch PS5 alebo novej generácie grafických kariet od Nvidia RTX 3080. Tie sa celosvetovo vypredali behom pár minút a záujemcom nezostáva nič iné, len trpezlivo čakať na ďalšiu vlnu predobjednávok.

Kedy bude spustená momentálne nikto nevie, Nvidia spoločne so Sony totiž v komunikácii opakovane zlyhávajú, odkazujú záujemcov na predajcov a sami zostávajú len pri sľuboch a ospravedlneniach, že na vysoký dopyt neboli pripravení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom