Hoci Nóri milujú elektromobily a neustále prepisujú rekordy v ich predaji, v žiadnom prípade si od automobiliek nenechajú „skákať po hlave“. Zistila to nedávno aj Tesla, ktorá bola súdmi opäť uznaná vinnou. Na tému upozornil portál Electrek.

Aktualizácia spôsobila zníženie kapacity batérie

Ako píše portál TechTimes, automobilka dostala súdny príkaz zaplatiť 14 000 dolárov (12 400 €) každému dotknutému majiteľovi elektromobilu Tesla, ktorému bolo softvérovou aktualizáciou výrazne znížená kapacita batérie a spomalené nabíjanie. Voči tomuto verdiktu sa Tesla odvolala.

Ilustračný obrázok/Unsplash

Celý prípad má korene ešte v roku 2019, kedy sa po softvérových aktualizáciách s označením 2019.16.1 a 2019.16.2 začalo mnoho majiteľov Tesiel Model S (s 85 kWh batériou, ktoré sa vyrábali do roku 2016) sťažovať na zníženie dojazdu v priemere od 20 do 48 km.

Okrem toho si majitelia všimli, že sa na staniciach Supercharger nabíjajú citeľne pomalšie, a preto ich pochopiteľne zaujímalo, čo sa s ich vozidlami deje. Tesla to bez hlbšieho vysvetlenia komentovala slovami, že spomalenie nabíjania a zníženie využiteľnej kapacity batérie má za úlohu šetriť batériu a predĺžiť jej životnosť.

Ďalšia prehra

Samozrejme, nahnevaní ľudia chceli vedieť viac, prečo sa Tesla zrazu rozhodla šetriť batérie, no odpoveď zo strany automobilky neprišla. V máji nórsky súd rozhodol, že Tesla musí každému poškodenému majiteľovi vyplatiť odškodné 16 000 dolárov, čiže 14 000 €.

Zaujímavé na tomto prípade bolo najmä to, že súd uznal spoločnosť Tesla vinnou bez toho, aby si vypočul jej časť príbehu. Treba však podotknúť, že Tesla sa súdneho sporu nezúčastnila.

Keďže zástupcovia Tesly tvrdili, že o prípade vôbec nevedeli, prišlo na rad nové súdne konanie, ktoré až na malú zmenu dopadlo rovnako. Tamojšie súdy dali za pravdu dotknutým majiteľom Tesiel, ktorým teraz spoločnosť musí namiesto pôvodných 16 000 dolárov zaplatiť 14 000 dolárov.

Zatiaľ čo právnik žalobcov uviedol, že sú majitelia s verdiktom spokojní, Tesla naznačila, že sa voči celému prípadu plánuje odvolať.

Spoločnosť už v minulosti priznala, že spomalenie nabíjania a zníženie využiteľnej kapacity batérie má za úlohu šetriť batériu a predĺžiť jej životnosť, pričom zákazníci nie sú oprávnení disponovať týmito informáciami, prípadne byť kvôli tomu odškodnení. Vzhľadom na to, že táto aktualizácia nepostihla iba zákazníkov v Nórsku, Teslu tieto súdne spory môžu vyjsť ešte poriadne draho.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú