Riešenie klimatickej krízy a globálneho otepľovania sa naďalej nedarí dostať pod kontrolu a snahy sú často príliš slabé v porovnaní s veľkosťou problému. Objavuje sa však čoraz viac riešení, ktoré síce neriešia príčinu tohto problému, avšak dokážu zmierniť jeho následky prekvapivo inovatívnym prístupom.

Tentoraz vedci predstavili možnosť využitia asteroidu a štítu vo vesmíre na potlačenie práve globálneho otepľovania, ktoré ohrozuje nielen rôzne živočíšne a rastlinné druhy, ale tiež samotné ľudstvo. Ako informuje Interesting Engineering, toto riešenie nie je tak šialené, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Asteroid zníži náklady

Nová metóda má využiť na ochranu Zeme pred spaľujúcim žiarením solárny štít, ktorý zablokuje časť slnečného žiarenia dostatočnú na to, aby bolo možné stabilizovať teploty alebo spomaliť globálne otepľovanie. Problémom však je, že takéto zariadenie potrebuje nesmierne ťažké závažie, ktorého konštrukcia je s dnešnými raketami nesmierne nepraktická a nákladná.

V novej štúdii vedci navrhujú použiť ako závažie asteroid, čo by umožnilo znížiť potrebu vynesenej hmotnosti. Keďže bude navyše štít upevnený o asteroid, je možné znížiť aj jeho vlastnú hmotnosť a to až 100-násobne, čo zásadne uľahčuje konštrukciu a náklady na vesmírne lety, ktoré by boli s takýmto mega-projektom spojené, vysvetľuje Havajská univerzita v tlačovej správe.

Brooks Bays/UH Institute for Astronomy

Cieľom projektu je znížiť množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na povrch Zeme o 1,7 %, čo má pomôcť zvrátiť klimatickú katastrofu týkajúcu sa globálneho otepľovania. Závažie v podobe asteroidu má dosahovať hmotnosť až 3,5 miliónov ton, čo je však ešte vždy niekoľkonásobne menej, než odhadovali predošlé štúdie zaoberajúce sa podobnou metódou.

Pomôcť môžu bubliny

Solárny štít nie je novým nápadom a len nedávno prišli vedci s nápadom na vynesenie zariadenia, ktoré by medzi Zemou a Slnkom produkovali priehľadné bubliny. Tie by zachytávali len malú časť slnečného žiarenia, ktorá by bola dostatočná na potlačenie intenzívneho globálneho otepľovania. Bubliny majú navyše znížiť požiadavky na množstvo nákladu, ktoré je nutné do vesmíru pre takýto projekt vyniesť.

MIT/Senseable

Nedostatočné riešenie

Samotný štít by dosahoval v porovnaní so závažím nízku hmotnosť, len približne 35 000 ton. To je však ešte vždy obrovské množstvo nákladu, ktoré by potrebovalo na transport do vesmíru niekoľko stoviek letov rakety Starship, najsilnejšej v histórii, ktorá však zatiaľ nie je v ostrej prevádzke. Pri použití dnešných rakiet by bol takýto projekt niekoľkonásobne drahší a náročnejší.

Solárny štít navyše nerieši všetky problémy a aj keď dokáže stabilizovať teplotu, tá nie je jediným následkom klimatických zmien. Problémom je napríklad aj okysľovanie oceánov či kolaps kľúčových oceánskych prúdov, ku ktorému môže dôjsť prekvapivo skoro.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú