Pred pár rokmi bolo možno vyhľadávanie nabíjacích staníc pre elektromobily strašiakom, no dnes už existuje množstvo aplikácií, ktoré nájdu nabíjačku v tvojom okolí či na trase, po ktorej cestuješ. Užitočný filter prichádza aj do jednej z najpopulárnejších aplikácií od Google, píše InsideEVs.

Mapy Google sú schopné vyhľadať nabíjačky pre elektromobily už dlhšiu dobu, no teraz spoločnosť pridala niekoľko užitočných filtrov, vďaka ktorým nájdeš presne takú nabíjaciu stanicu, akú potrebuješ či preferuješ.

Nabíjačky podľa typu konektora a výkonu

Nový update priniesol do Máp Google možnosť vyhľadať nabíjačky v okolí podľa typu konektora. K dispozícii sú všetky používané typy, teda CCS, Type 2 a CHAdeMO. Filter dokonca podporuje vyhľadávanie nabíjačiek s Tesla konektorom. Tie sa však v Európe nenachádzajú, miestne Tesly disponujú konektorom CCS.

Aplikácia tiež dokáže nájsť miesta, kam si môže elektromobilista pripojiť vlastnú AC nabíjačku do 230 V siete. Nová aktualizácia ďalej prináša možnosť vyhľadať iba rýchle nabíjacie stanice. Po zapnutí tohto filtra sa zobrazia iba DC nabíjačky s výkonom nad 50 kW.

FonTech

Všetko, čo je potrebné na otvorenie filtra spraviť, je zadať do vyhľadávania v mobilnej aplikácii frázu „nabíjacia stanica“. Google Mapy následne zobrazia všetky nabíjačky v okolí, respektíve zobrazí len tie, ktoré spĺňajú požiadavky nastaveného filtra.

Pokročilejšie funkcie pre elektromobily stále chýbajú

Google sa neustále snaží svoju navigáciu vylepšovať pre potreby elektromobilov. Nedávno sme ti priniesli článok, že navigácia po novom dokáže zobraziť najekonomickejšiu trasu, teda trasu, pri ktorej by mal mať elektromobil najnižšiu spotrebu.

Pokročilejšie navigovanie elektromobilom ale stále chýba. Google Mapy zatiaľ nedokážu do trasy zahrnúť aj zastávky na nabíjanie. Na trhu pritom existujú aplikácie pre elektromobily, ktoré takéto niečo dokážu a fungujú veľmi dobre, o čom sme sa presvedčili aj my pri ceste do zahraničia.

Takéto niečo zatiaľ dokáže iba Google navigácia, ktorá je integrovaná priamo vo vozidle a je súčasťou systému Android Automotive. Tou však nedisponuje každý elektromobil.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP