Plusy

+ Výborná hrateľnosť
+ Vyváženosť jednotlivých charakterov
+ Audiovizuálne spracovanie
+ Bezplatný update na next-gen
+ Multi platformová hra viacerých hráčov

Mínusy

- Absencia niektorých postáv
- Neobsahuje prakticky žiadne novinky

Predstavovať  hráčom legendárnu značku Mortal Kombat by bolo nosením dreva do lesa. Táto brutalitou preslávená séria vyvoláva vlny kontroverzie s každým novým dielom. Zatiaľ posledná, v poradí už 11. inkarnácia, opäť nesklamala a právom sa radí k elite žánru bojoviek. Po takmer dvoch rokoch a tone vydaných prídavkov sa hlási o slovo v podobe ultimátnej edície.

Made in 2019

Podobne ako jeho predchodcovia aj Mortal Kombat 11 prináša obrovskú porciu zábavy ako pre ostrieľaných profesionálov, tak aj pre neskúsených nováčikov. Okrem výbornej hrateľnosti bol pôvodný titul vysoko hodnotený aj vďaka audiovizuálnemu spracovaniu, ktoré so cťou ustálo zub času.

Prepracovaná mimika postáv vyniká najmä v príbehovom móde, no sánky padajú aj počas samotných duelov. Naše, aj tie na obrazovke. Druhé spomínané občas doslova. Celá hra sa navyše hýbe v plynulých 60 fps, čo pri tomto type hier považujeme za nevyhnutnosť.

Postupom času bola bojovka rozšírená hneď o niekoľko prídavkov. Kombat pack 1 obsahoval tri nové postavy a pár kozmetických doplnkov na úpravu ich výzoru. Prvým, skutočne veľkým rozšírením, však bola expanzia s názvom Aftermath, ktorá okrem nových hrateľných charakterov disponovala príbehovým rozšírením približujúcim udalosti odohrávajúce sa po ukončení hlavnej dejovej línie.

Skutočne ultimátna edícia?

Mortal Kombat 11 Ultimate neprináša na prvý pohľad nič nové. Pravdupovediac, ani na ten druhý, nenachádza sa tu totiž žiadne dodatočné rozšírenie príbehu ani nové herné módy. Súčasťou definitívnej edície sú, okrem základnej hry, všetky doteraz vydané prídavky, vrátane spomínaného Aftermath. Novinka obsahuje komplet všetky postavy z originálu, vrátane charakterov z Kombat Packu 1.

Hrateľnosti Mortal Kombat 11 Ultimate zdatne sekunduje nesmierna brutalita

Jedinou novinkou stojacou za zmienku je Kombat Pack 2 rozširujúci počet postáv o troch nových členov. Mileena a Rain pochádzajú z univerza Mortal Kombat, ozajstným prekvapením je pridanie postavy s legendárnym menom Rambo. Zaujímavosťou je, že o dabing tejto postavy sa postaral sám Sylvester Stallone.

Rambo je univerzálny vojak dokonale ovládajúci svoje päste, nôž a ikonický guľomet. Pôsobí trochu ťažkopádne, menšia obratnosť je však kompenzovaná brutálnou ničivosťou jeho úderov. Ak preferuješ rýchlosť pred hrubou silou, určite ťa zaujme Rain. Ten, ako už jeho meno naznačuje, ovláda element vody. Schopnosť zmeniť v okamihu svoje skupenstvo z tuhého na kvapalné a tým sa vyhnúť útokom protivníka má v dueloch obrovský potenciál.

Poslednou z trojice nových charakterov je tajomná Mileena. Jej prednosťou je možnosť dočasného zneviditeľnenia sa, nasledovaného presunom za protivníkov chrbát. Trestom za nepozornosť je séria rýchlych úderov zakončená devastáciou očných jamiek pomocou ostrých čepelí. Samozrejme, všetky nové charaktery majú vlastné Fatality, pri ktorých tvorcovia opäť popustili uzdu svojej zvrátenej fantázii.

Rambo si tak napríklad môže v ringu zmerať svoje sily s ďalšími hviezdami strieborného plátna, ktoré do krvavého univerza Mortal Kombat prenikli. Ak si niekedy rozmýšľal, ako by dopadol súboj Terminátora proti Rambovi a koľko toho vydrží Robocop, teraz máš ideálnu šancu zistiť to. Samozrejme, všetky nové postavy sú z hľadiska hrateľnosti veľmi dobre vyvážené a do celkového konceptu dobre zapadajú.

Aj napriek novým postavám má pre nás ultimátna edícia horkastú príchuť. Po boku filmových hviezd by sme totiž radi videli fešáka Fredyho v jeho červeno-zelenom svetri alebo H. R. Gigerovho Xenomorfa, ktorí boli súčasťou predchádzajúcich dielov.

Novika je síce označená ako „ultimate”, aj napriek tomu tu niekoľko postáv absentuje a ich používanie je podmienené dodatočnou kúpou. Ide napríklad o Cassie Queen či Time Lord of Apokolips Ceras, ktoré v ultimátnej verzii nenájdeš, čo je určite škoda.

Spoločne s vydaním Mortal Kombat 11 Ultimate vývojárske štúdio NetherRealms ponúkajú majiteľom PlayStation 4 a Xbox One verzií bezplatné vylepšenie na next-gen verzie. Základnú verziu hry upgradovať nemožno, čo definitívnej edícii dáva nový dôvod na kúpu.

Next-gen update prináša dodatočné vylepšenie vizuálnej stránky a dynamické 4K rozlíšenie. Vďaka použitým SSD diskom sú nahrávacie časy verzií pre PlayStation 5 a Xbox Series X/S značne skrátené. Titul sme testovali vo verzii pre PlayStation 5 a môžeme to potvrdiť.

Na nič sa nečaká a môžeš sa takmer okamžite sústrediť na samotný boj. Obraz je v tejto verzii nádherne ostrý a vďaka vyššiemu rozlíšeniu si budeš všímať detaily, ktoré si predtým nezaznamenal. A to všetko v 60 snímkach za sekundu.

Oproti pôvodným verziám neprináša next-gen žiadne úpravy vedúce k zvýhodneniu hráčov na jednotlivých platformách ani žiadne zmeny v hrateľnosti. Plusom možnosť zmerať si svoje sily proti hráčom na inej platforme, keďže hra disponuje hraním naprieč platformamy. Vzniká tak obrovské univerzum, kde sa proti sebe môžu postaviť PC a konzoloví hráči zároveň.

Brutálna hrateľnosť

Tituly zo série Mortal Kombat sa nikdy nebáli prehnanej a krvavej prezentácie. Kým násilie zobrazované v prvých dieloch dnes vyvoláva skôr úsmevné reakcie, v tomto prípade je situácia úplne iná. Trhanie jednotlivých končatín korunované rozsekaním úbohého torza je len jedným z príkladov, pri ktorom tuhne krv v žilách.

Hra pre viacerých hráčov nie je obmedzená platformami, proti sebe tak môžu stáť PC a konzoloví hrači zároveň

Na tomto mieste je však potrebné dodať, že ide o prehnane štylizovanú formu vyobrazenia brutality podobne ako tomu je napríklad v God Of War 3. Aj keď to na prvý pohľad vyzerá inak, táto hra sa neberie vážne a preháňa, kde len môže. Ako inak by sa dalo vysvetliť pokračovanie postavy v súboji pár sekúnd po tom, ako jej protivník vytrhol tlčúce srdce z tela?

Už v pôvodnom Mortal Kombat 11 došlo, v porovnaní s predchádzajúcim dielom, k miernemu spomaleniu tempa hry s väčším dôrazom na taktickú stánku. Ani v ultimátnej edícii v tomto smere nenastali žiadne zmeny. Z pohľadu hrateľnosti sa tu nezmenilo vlastne vôbec nič.

K dispozícii je tu príbehový režim dynamicky meniaci hrateľné postavy podľa ich zasadenia v scenári. Týmto spôsobom je hráčnútený využiť charaktery, po ktorých by za iných okolností nesiahol a dostať do prstov aj ich unikátne kombá.

Hra pre viacerých hráčov je korením tohto žánru a aj keď je príbehová linka spracovaná pútavo, možnosť poraziť reálneho protihráča je nenahraditeľná. Hlavne ak sedí na gauči vedľa teba, s druhým ovládačom v rukách. Tvoje schopnosti dostatočne otestujú protivníci v online turnajoch, prípadne si môžeš vytvoriť svoj vlastný.

Final round!

Po dvoch rokoch existencie vychádza takmer kompletná edícia jednej z najbrutálnejších hier všetkých čias. Z hľadiska hrateľnosti a technického spracovania ide o takmer dokonalý počin. Stojí ale Mortal Kombat 11 Ultimate za to, aby po nej hráči okamžite siahli? Je to naozaj definitívna a finálna verzia s kompletným obsahom?

V prípade, že nedisponuješ pôvodným titulom a rozmýšľaš nad tým, že by si to rád zmenil, ti môžeme kúpu ultimátnej edície s kľudným svedomím odporúčať. Táto edícia, aj napriek svojmu názvu, neobsahuje úplne všetko, no prináša obrovskú porciu zábavy na dlhé zimné večery.

Komunita okolo tohto titulu je aj po takmer dvoch rokoch od vydania stále aktívna, o čom svedčí aj obrovské množstvo prebiehajúcich turnajov. Ak teda chceš ukázať svetu svoje bojové schopnosti, teraz je tá práva chvíľa vstúpiť do ringu a vyraziť protivníkom pár zubov. Už ich nebudú potrebovať.

Novinka je k dispozícii na PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch a Google Stadia.

HODNOTENIE

8.5/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP